Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Na východe majú stále problém s nebezpečnými PCB látkami

Situácia sa opäť týka známej environmentálnej záťaže.

Na východe majú stále problém s nebezpečnými PCB látkami

Odkalisko Poša / Foto: Starosta obce Nižný Hrušov

V časti Prešovského a Košického kraja bola koncom januára zo strany ministerstva vnútra vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s výskytom a snahou o likvidáciu polychlórovaných bifenylov (PCB).

Tieto látky boli nájdené v sudoch v areáli Chemka Strážske. Vo vranovskom okrese obyvatelia už dlhšiu dobu poukazujú na problém starej environmentálnej záťaže, ktorý predstavuje odkalisko v Poši. O tomto probléme informoval denník Voda-portal.sk vo viacerých článkoch.

Zdroj pochádza z Chemka

Už v minulom roku odborníci pri výkone kontroly areálu lesnej obory v susedstve výrobného areálu podniku identifikovali nevhodne skladované a poškodené nádoby, ktoré obsahovali PCB.

Tie môžu predstavovať jeden zo zdrojov kontaminácie životného prostredia, a tým ohrozovať aj zdravie obyvateľov.

Podľa projektu Slovenskej zdravotníckej univerzity a RÚVZ so sídlom v Trebišove, ktorý denníku Voda-portal.sk ešte v roku 2018 zaslal starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, je vidieť, že kritické koncentrácie PCB sú predovšetkým v okrese Michalovce.

Závery v tom čase poukázali, že veľká časť obyvateľstva je vystavená PCB nad odporúčané kritické hodnoty. Ide pritom o toxické zlúčeniny, ktoré narúšajú endokrinný, imunitný, nervový aj reprodukčný systém.

Štyridsaťročná záťaž

Ministerstvo konštatuje, že uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia.

Stalo sa tak až po tom, čo šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.

Foto: Starosta obce Nižný Hrušov

„Odkalisko je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby v spomínanom závode sa na odkalisko mal dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov,“ uviedol pre Voda-portal.sk starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

PCB látky, arzén aj kadmium

Ide teda o viac ako štyridsaťročnú záťaž. Podľa slov starostu použili v závode na riedenie popolčeka vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť.

Odkalisko však nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov.

Poslali otvorený list

Na vyhlásenie mimoriadnej situácie zareagovali aj zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy v okrese Vranov nad Topľou. Poslanec PSK Peter Kocák, starostovia Nižného Hrušova Ján Fenčák, Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská a Poše Tadeáš Malý v liste oslovili predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministerku vnútra SR Denisu Sakovú.

Autori listu upozorňujú, že pritekajúca „vyčistená odpadová voda“ z bývalého areálu Chemka Strážske aktivuje sedimenty, v dôsledku čoho sú látky uložené v odkalisku následne vyplavované cez Kyjovský potok až do rieky Ondavy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.