Situácia sa opäť týka známej environmentálnej záťaže.
V časti Prešovského a Košického kraja bola koncom januára zo strany ministerstva vnútra vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s výskytom a snahou o likvidáciu polychlórovaných bifenylov (PCB).
Tieto látky boli nájdené v sudoch v areáli Chemka Strážske. Vo vranovskom okrese obyvatelia už dlhšiu dobu poukazujú na problém starej environmentálnej záťaže, ktorý predstavuje odkalisko v Poši. O tomto probléme informoval denník Voda-portal.sk vo viacerých článkoch.
Zdroj pochádza z Chemka
Už v minulom roku odborníci pri výkone kontroly areálu lesnej obory v susedstve výrobného areálu podniku identifikovali nevhodne skladované a poškodené nádoby, ktoré obsahovali PCB.
Tie môžu predstavovať jeden zo zdrojov kontaminácie životného prostredia, a tým ohrozovať aj zdravie obyvateľov.
Podľa projektu Slovenskej zdravotníckej univerzity a RÚVZ so sídlom v Trebišove, ktorý denníku Voda-portal.sk ešte v roku 2018 zaslal starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, je vidieť, že kritické koncentrácie PCB sú predovšetkým v okrese Michalovce.
Závery v tom čase poukázali, že veľká časť obyvateľstva je vystavená PCB nad odporúčané kritické hodnoty. Ide pritom o toxické zlúčeniny, ktoré narúšajú endokrinný, imunitný, nervový aj reprodukčný systém.
Štyridsaťročná záťaž
Ministerstvo konštatuje, že uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia.
Stalo sa tak až po tom, čo šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.
Foto: Starosta obce Nižný Hrušov
„Odkalisko je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby v spomínanom závode sa na odkalisko mal dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov,“ uviedol pre Voda-portal.sk starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.
PCB látky, arzén aj kadmium
Ide teda o viac ako štyridsaťročnú záťaž. Podľa slov starostu použili v závode na riedenie popolčeka vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť.
Odkalisko však nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov.
Poslali otvorený list
Na vyhlásenie mimoriadnej situácie zareagovali aj zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy v okrese Vranov nad Topľou. Poslanec PSK Peter Kocák, starostovia Nižného Hrušova Ján Fenčák, Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská a Poše Tadeáš Malý v liste oslovili predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministerku vnútra SR Denisu Sakovú.
.jpg)
Autori listu upozorňujú, že pritekajúca „vyčistená odpadová voda“ z bývalého areálu Chemka Strážske aktivuje sedimenty, v dôsledku čoho sú látky uložené v odkalisku následne vyplavované cez Kyjovský potok až do rieky Ondavy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.