Macro Components
INISOFT
INECS

Na východe majú stále problém s nebezpečnými PCB látkami

Situácia sa opäť týka známej environmentálnej záťaže.

Na východe majú stále problém s nebezpečnými PCB látkami

Odkalisko Poša / Foto: Starosta obce Nižný Hrušov

V časti Prešovského a Košického kraja bola koncom januára zo strany ministerstva vnútra vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s výskytom a snahou o likvidáciu polychlórovaných bifenylov (PCB).

Tieto látky boli nájdené v sudoch v areáli Chemka Strážske. Vo vranovskom okrese obyvatelia už dlhšiu dobu poukazujú na problém starej environmentálnej záťaže, ktorý predstavuje odkalisko v Poši. O tomto probléme informoval denník Voda-portal.sk vo viacerých článkoch.

Zdroj pochádza z Chemka

Už v minulom roku odborníci pri výkone kontroly areálu lesnej obory v susedstve výrobného areálu podniku identifikovali nevhodne skladované a poškodené nádoby, ktoré obsahovali PCB.

Tie môžu predstavovať jeden zo zdrojov kontaminácie životného prostredia, a tým ohrozovať aj zdravie obyvateľov.

Podľa projektu Slovenskej zdravotníckej univerzity a RÚVZ so sídlom v Trebišove, ktorý denníku Voda-portal.sk ešte v roku 2018 zaslal starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, je vidieť, že kritické koncentrácie PCB sú predovšetkým v okrese Michalovce.

Závery v tom čase poukázali, že veľká časť obyvateľstva je vystavená PCB nad odporúčané kritické hodnoty. Ide pritom o toxické zlúčeniny, ktoré narúšajú endokrinný, imunitný, nervový aj reprodukčný systém.

Štyridsaťročná záťaž

Ministerstvo konštatuje, že uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia.

Stalo sa tak až po tom, čo šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.

Foto: Starosta obce Nižný Hrušov

„Odkalisko je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby v spomínanom závode sa na odkalisko mal dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov,“ uviedol pre Voda-portal.sk starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

PCB látky, arzén aj kadmium

Ide teda o viac ako štyridsaťročnú záťaž. Podľa slov starostu použili v závode na riedenie popolčeka vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť.

Odkalisko však nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov.

Poslali otvorený list

Na vyhlásenie mimoriadnej situácie zareagovali aj zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy v okrese Vranov nad Topľou. Poslanec PSK Peter Kocák, starostovia Nižného Hrušova Ján Fenčák, Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská a Poše Tadeáš Malý v liste oslovili predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministerku vnútra SR Denisu Sakovú.

Autori listu upozorňujú, že pritekajúca „vyčistená odpadová voda“ z bývalého areálu Chemka Strážske aktivuje sedimenty, v dôsledku čoho sú látky uložené v odkalisku následne vyplavované cez Kyjovský potok až do rieky Ondavy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Odpadové vody bez karcinogénov? V Brne si pomáhajú s mikroriasami

Táto metóda by mala odstrániť z vody aj tie najväčšie kontaminanty.