Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú mať zrejme nové povinnosti. Ministerstvo v návrhu zákona zároveň navrhuje, aby preukazovali použitie týchto prostriedkov na obnovu.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) plánuje vykonať viaceré legislatívne zmeny, ktoré sa dotknú oblasti prevádzkovania verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Mnohým subjektom pritom pribudnú viaceré povinnosti či kompetencie. Vyplýva to z predloženého návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorý sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete na konci článku).
Doposiaľ boli vykonané len dve priame menšie novely tohto zákona, pričom naposledy to bolo v roku 2009. Od toho času podľa ministerstva vyplynula potreba novelizovať viaceré ustanovenia.
V návrhu zákona ministerstvo upravuje kompetenciu pre okresné úrady v sídle kraja v rámci dohľadu na úseku verejných vodovodov a kanalizácií, ale napríklad aj upresňuje podmienky pre nútenú správu pre určeného prevádzkovateľa, ako aj povinnosti pre vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie v rámci nútenej správy.
Dopĺňa sa takisto kompetencia pre okresný úrad, aby mohol rozhodovať v pochybnostiach, či ide o verejný vodovod, alebo verejnú kanalizáciu. „Prax ukázala, že je veľa prípadov, kde je potrebné túto skutočnosť preskúmať a o nej rozhodnúť,“ konštatuje envirorezort. Ministerstvo tiež doplnilo nové skutkové podstaty správnych deliktov a priestupkov.
V rámci návrhu novely envirorezort upravil ustanovenia, ktoré sa týkajú vodovodných prípojok a kanalizačných prípojok vo verejnom priestranstve a takisto sa upresňujú práva a povinnosti vlastníkov verejných vodovodov a kanalizácií, ako aj prevádzkovateľov týchto sietí.
Dôležitou súčasťou je zmena doterajšieho režimu vlastníckeho práva k verejným vodovodom a verejným kanalizáciám tak, aby od nadobudnutia účinnosti návrhu zákona vlastníkom tejto vodárenskej infraštruktúry mohli byť len obce alebo mestá, prípadne ich združenia a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí. O tejto problematike sme už podrobnejšie písali v minulosti.
Ministerstvo tiež do návrhu doplnilo ustanovenia, ktoré súvisia s povoľovaním pásiem ochrany vo verejnom záujme mimo zastavaného územia obce zo zákona.
„Ustanovuje sa rovnaké postavenie subjektov zabezpečujúcich výstavbu a prevádzkovanie vodovodných potrubí verejných vodovodov a stokových sietí verejných kanalizácií vo verejnom záujme mimo zastavaného územia obce ako majú subjekty, ktoré zabezpečujú výstavbu a prevádzkovanie elektronickej komunikačnej siete, rozvodov elektriny a plynu,“ konštatuje ďalej envirorezort s tým, že vodovodné potrubie verejného vodovodu a stoková sieť verejnej kanalizácie patria ako inžinierske stavby spolu s vedeniami elektronickej komunikačnej siete, elektrickými vedeniami a plynovodmi medzi technické vybavenie územia.
Návrh zákona novelizuje aj zákon o vodách. Pásma ochrany sa budú vymedzovať podľa zákona
o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Ministerstvo navrhuje účinnosť návrhu zákona od 1. januára budúceho roka. Pripomienkovať je možné do 6. júla.
Aké zmeny navrhuje ministerstvo?
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.