Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

MŽP navrhuje vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu vodárenského majetku

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú mať zrejme nové povinnosti. Ministerstvo v návrhu zákona zároveň navrhuje, aby preukazovali použitie týchto prostriedkov na obnovu.

MŽP navrhuje, aby sa na obnovu vodárenského majetku vytvárala účelová finančná rezerva

Ministerstvo životného prostredia / Foto: Voda-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) plánuje vykonať viaceré legislatívne zmeny, ktoré sa dotknú oblasti prevádzkovania verejných vodovodovverejných kanalizácií. Mnohým subjektom pritom pribudnú viaceré povinnosti či kompetencie. Vyplýva to z predloženého návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorý sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete na konci článku).

Doposiaľ boli vykonané len dve priame menšie novely tohto zákona, pričom naposledy to bolo v roku 2009. Od toho času podľa ministerstva vyplynula potreba novelizovať viaceré ustanovenia.

V návrhu zákona ministerstvo upravuje kompetenciu pre okresné úrady v sídle kraja v rámci dohľadu na úseku verejných vodovodov a kanalizácií, ale napríklad aj upresňuje podmienky pre nútenú správu pre určeného prevádzkovateľa, ako aj povinnosti pre vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie v rámci nútenej správy.

Dopĺňa sa takisto kompetencia pre okresný úrad, aby mohol rozhodovať v pochybnostiach, či ide o verejný vodovod, alebo verejnú kanalizáciu. „Prax ukázala, že je veľa prípadov, kde je potrebné túto skutočnosť preskúmať a o nej rozhodnúť,“ konštatuje envirorezort. Ministerstvo tiež doplnilo nové skutkové podstaty správnych deliktov a priestupkov.

V rámci návrhu novely envirorezort upravil ustanovenia, ktoré sa týkajú vodovodných prípojok a kanalizačných prípojok vo verejnom priestranstve a takisto sa upresňujú práva a povinnosti vlastníkov verejných vodovodov a kanalizácií, ako aj prevádzkovateľov týchto sietí.

Dôležitou súčasťou je zmena doterajšieho režimu vlastníckeho práva k verejným vodovodom a verejným kanalizáciám tak, aby od nadobudnutia účinnosti návrhu zákona vlastníkom tejto vodárenskej infraštruktúry mohli byť len obce alebo mestá, prípadne ich združenia a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí. O tejto problematike sme už podrobnejšie písali v minulosti.

Ministerstvo tiež do návrhu doplnilo ustanovenia, ktoré súvisia s povoľovaním pásiem ochrany vo verejnom záujme mimo zastavaného územia obce zo zákona.

„Ustanovuje sa rovnaké postavenie subjektov zabezpečujúcich výstavbu a prevádzkovanie vodovodných potrubí verejných vodovodov a stokových sietí verejných kanalizácií vo verejnom záujme mimo zastavaného územia obce ako majú subjekty, ktoré zabezpečujú výstavbu a prevádzkovanie elektronickej komunikačnej siete, rozvodov elektriny a plynu,“  konštatuje ďalej envirorezort s tým, že vodovodné potrubie verejného vodovodu a stoková sieť verejnej kanalizácie patria ako inžinierske stavby spolu s vedeniami elektronickej komunikačnej siete, elektrickými vedeniami a plynovodmi medzi technické vybavenie územia.

Návrh zákona novelizuje aj zákon o vodách. Pásma ochrany sa budú vymedzovať podľa zákona
o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Ministerstvo navrhuje účinnosť návrhu zákona od 1. januára budúceho roka. Pripomienkovať je možné do 6. júla.

Aké zmeny navrhuje ministerstvo?

 
 

Zostáva vám 75% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X