Odpadová voda obsahuje množstvo zdravotných ukazovateľov. Jej analýza môže prispieť k dosahovaniu cieľov udržateľného rozvoja OSN.
Odpadová voda je zdrojom množstva informácií
Kanalizačná infraštruktúra má potenciál zlepšiť zdravie populácie. Vzorky komunálnych odpadových vôd sa totiž dajú využiť ako diagnostický nástroj v rámci epidemiologických postupov, ktoré dokážu odhaliť množstvo zdravotných ukazovateľov.
Rolf Halden a Sangeet Adhikari, ktorí pôsobia na Arizona State University, v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Environment International opisujú, ako môže epidemiologická diagnostika založená na odpadových vodách prispieť k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN.
Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu analýzu kanalizačnej infraštruktúry na celom svete, do ktorej boli zahrnuté čistiarne odpadových vôd v stodvadsiatich deviatich krajinách, ktoré slúžia viac ako tretine svetovej populácie.
Epidemiologické postupy založené na odpadovej vode možno použiť na hodnotenie širokej škály faktorov ovplyvňujúcich zdravie komunity. Z odpadovej vody možno zistiť údaje o stravovaní, konzumácii alkoholu, drog či tabaku, no takisto sledovať vystavenie nebezpečným chemikáliám, liečivám, hygienickým výrobkom, vírusom a mikróbom odolným voči antibiotikám.
Okrem toho sa tiež vyvíjajú nové biomarkery, ktoré výskumníkom umožnia zo vzoriek odpadových vôd detegovať ochorenia, napríklad cukrovku, srdcové choroby a rakovinu.
Užitočnosť monitorovania ukázala pandémia
Ešte pred troma rokmi bolo využívanie monitorovania odpadových vôd na hodnotenie a zlepšovanie zdravia populácie skôr teoretickým konceptom, ktorý rozvíjala len malá skupina vedcov. Situáciu zásadne zmenila pandémia koronavírusu, počas ktorej sa monitorovanie odpadových vôd začalo vo veľkom využívať na trasovanie.
„Zatiaľ sa poväčšine sústreďujeme na lokálne potlačovanie pandémie, no je čas zamyslieť sa, akými ďalšími spôsobmi možno uplatniť epidemiologické postupy založené na odpadových vodách pre zlepšenie kvality života a zvýšenie udržateľnosti,“ hovorí profesor Rolf Halden.
Telesné tekutiny a splašky z domácností sú obrovskou zásobárňou informácií o zdraví populácie a epidemiologické postupy založené na odpadových vodách sa v súčasnosti aktívne používajú vo viac ako päťdesiatich krajinách. Takáto diagnostika je nenákladná, rýchla a poskytuje detailné informácie o zdraví celej populácie.
Počas pandémie COVID-19 dokázali pomocou nej orgány verejného zdravotníctva vyhodnocovať šírenie nákazy na úrovni miest, regiónov, ale aj v rámci celej populácie a to aj napriek tomu, že pandémia priniesla mnohé výzvy pre konvenčné diagnostické testovanie.
Výhodou analýzy odpadových vôd tiež je, že odhaľuje aj bežným testovaním nediagnostikované prípady COVID-19, napríklad u asymptomatických pacientov. Tieto informácie sú pre epidemiológov obzvlášť cenné a metódu úspešne využívali vlády, mimovládne organizácie, univerzity aj súkromné spoločnosti.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.