Medzinárodný deň toaliet poukazuje na fakt, že miliardy ľudí stále nemajú prístup k základnej hygiene.
Bezpečné nakladanie s fekáliami
Cieľom OSN je do roku 2030 zabezpečiť základnú hygienu pre všetkých ľudí, zmenšiť množstvo neupravovanej odpadovej vody o polovicu a zvýšiť jej opätovné použitie. Aby to však bolo možné, je treba s fekáliami bezpečne nakladať. V opačnom prípade, ktorý je realitou miliárd ľudí, sú zdrojom ochorení, ktoré postihujú najmä deti a v nemálo prípadoch sa končia smrťou.
Tento rok pri príležitosti medzinárodného dňa toaliet usporiadala OSN podujatie, na ktorom predstavila hlavné body najnovšej štúdie o pokrokoch v oblasti pitnej vody a hygieny. Udalosť sponzorovalo osem permanentných misií OSN, medzi ktorými bolo aj Slovensko.
Vlastný splachovací záchod nemá ani polovica populácie
Podľa štúdie v roku 2015 sedem z desiatich ľudí malo prístup k pitnej vode, hoci 263 miliónom z nich trvalo aspoň pol hodinu dôjsť k jej zdroju.
Hygienické služby a bezpečné nakladanie s fekáliami má však k dispozícii iba 39% svetovej populácie, 27% je pripojených na kanalizačnú sieť. Mydlom má možnosť umývať si ruky 30% populácie.
Huffington Post ukazuje realitu niekoľkých konkrétnych prípadov z Mozambiku, kde má iba štvrtina ľudí prístup k tečúcej vode a viac ako polovica nevlastní toaletu.
Náhradnými riešeniami sú rodinám väčšinou pneumatiky s vrecami alebo provizórne latríny, ktoré však predstavujú mnohé zdravotné riziká. Na hnačku spôsobenú zlou kvalitou vody a nedostatočnou hygienou zomrie denne sedemsto detí pod päť rokov.
Šesťsto miliónov ľudí zdieľa toaletu alebo latrínu s viacerými domácnosťami a deväťsto miliónov vykonáva potrebu pod holým nebom, bez akéhokoľvek zariadenia.
Inovácie v nakladaní s ľudskými výkalmi
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.