Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Miliardy ľudí stále nemajú prístup k základnej hygiene

Medzinárodný deň toaliet poukazuje na fakt, že miliardy ľudí stále nemajú prístup k základnej hygiene.

Miliardy ľudí stále nemajú prístup k základnej hygiene

Foto: Worldtoiletday.info

Bezpečné nakladanie s fekáliami

Cieľom OSN je do roku 2030 zabezpečiť základnú hygienu pre všetkých ľudí, zmenšiť množstvo neupravovanej odpadovej vody o polovicu a zvýšiť jej opätovné použitie. Aby to však bolo možné, je treba s fekáliami bezpečne nakladať. V opačnom prípade, ktorý je realitou miliárd ľudí, sú zdrojom ochorení, ktoré postihujú najmä deti a v nemálo prípadoch sa končia smrťou.

 Tento rok pri príležitosti medzinárodného dňa toaliet usporiadala OSN podujatie, na ktorom predstavila hlavné body najnovšej štúdie o pokrokoch v oblasti pitnej vody a hygieny. Udalosť sponzorovalo osem permanentných misií OSN, medzi ktorými bolo aj Slovensko.

Vlastný splachovací záchod nemá ani polovica populácie

Podľa štúdie v roku 2015 sedem z desiatich ľudí malo prístup k pitnej vode, hoci 263 miliónom z nich trvalo aspoň pol hodinu dôjsť k jej zdroju.

Hygienické služby a bezpečné nakladanie s fekáliami má však k dispozícii iba 39% svetovej populácie, 27% je pripojených na kanalizačnú sieť. Mydlom má možnosť umývať si ruky 30% populácie.

Huffington Post ukazuje realitu niekoľkých konkrétnych prípadov z Mozambiku, kde má iba štvrtina ľudí prístup k tečúcej vode a viac ako polovica nevlastní toaletu.

Náhradnými riešeniami sú rodinám väčšinou pneumatiky s vrecami alebo provizórne latríny, ktoré však predstavujú mnohé zdravotné riziká. Na hnačku spôsobenú zlou kvalitou vody a nedostatočnou hygienou zomrie denne sedemsto detí pod päť rokov.

Šesťsto miliónov ľudí zdieľa toaletu alebo latrínu s viacerými domácnosťami a deväťsto miliónov vykonáva potrebu pod holým nebom, bez akéhokoľvek zariadenia.

Inovácie v nakladaní s ľudskými výkalmi


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.