Japonskí vedci skúmali prítomnosť plastových čiastočiek v atmosfére. Vzorky odobrali aj z hory Fuji.
Z väčších kusov plastového odpadu sa v životnom prostredí štiepia úlomky menších rozmerov zvané mikroplasty. Z novej štúdie vedcov z Univerzity Waseda v Tokiu vyplýva, že mikroplasty sú dnes prítomné aj v atmosfére a sú obsiahnuté v oblakoch.
Výskumný tím analyzoval vzorky vody odobraté z oblačnosti a vo vysokohorskom prostredí v Japonsku s cieľom zistiť, aká je v nich koncentrácia mikroplastov. Závery štúdie tiež odhaľujú, ako plastové častice ovplyvňujú tvorbu oblačnosti a približujú dopady mikroplastov na klímu.
Študovali atmosférické mikroplasty
Mikroplastmi sa zvyčajne nazvýajú plastové úlomky s priemerom menším ako päť milimetrov. Tieto častice sa neraz nachádzajú v priemyselných odpadových vodách, ale často tiež vznikajú odštiepením z väčších kusov plastu.
Výskumom sa zistilo, že ľudia aj zvieratá požívajú aj vdychujú veľké množstvá mikroplastov, ktoré sa už našli v pľúcach, krvi, placente aj výkaloch. Ročne končí približne desať miliónov ton mikroplastov v oceáne, odkiaľ častice vlnobitím a čerením vody prenikajú v kvapôčkach do atmosféry.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.