Macro Components
INISOFT
Belimo

Mikrobiálne palivové články čistia odpadovú vodu a šetria energiu

Americkí vedci vyvinuli trvalo udržateľný systém čistenia odpadových vôd pomocou mikrobiálnych spoločenstiev, ktoré nahradzujú energeticky náročný proces prevzdušňovania.

Mikrobiálne palivové články čistia odpadovú vodu a šetria energiu

Pixabay

Náhrada za prevzdušňovanie

Vedci z Washington State University vyvinuli systém čistenia odpadových vôd šetrný k životnému prostrediu založený na mikrobiálnych spoločenstvách, ktoré produkujú elektróny.

Zistenia tejto štúdie by v budúcnosti mohli viesť k zníženiu závislosti na energeticky náročných procesoch, ktoré sa používajú na manipuláciu s odpadovými vodami a ich čistenie.

Pri procese čistenia odpadových vôd je nevyhnutným opatrením na odstránenie kontaminantov prevzdušňovanie, ktoré je však energeticky náročné. Čerpadlá nepretržite miešajú vzduch s vodou a pridávajú kyslík, ktorý baktérie využívajú na oxidáciu organických látok a kontaminantov.

Vedci vo svojej práci použili jedinečný systém mikrobiálnych palivových článkov, ktorý vyvinuli ako náhradu za externé prevzdušňovanie.

foto: Fotolia

Systém na báze mikróbov

Mikrobiálne palivové články fungujú tak, že mikróby premieňajú chemickú energiu na elektrinu na podobnom princípe, ako funguje batéria.

Nevyrábajú veľké množstvo elektriny, preto nachádzajú uplatnenie najmä v technologických postupoch s nízkou spotrebou energie, predovšetkým v odľahlých oblastiach, kde sa obyčajné batérie nedajú používať.

V prípade čistenia odpadových vôd môže mikrobiálny palivový článok plniť úlohu, ktorú bežne zohráva prevzdušňovanie a kyslík, teda prijímať elektróny, ktoré baktérie vytvárajú pri metabolickej činnosti.

Okrem nahradenia kyslíka môže tiež systém slúžiť na generovanie malého množstva elektriny, ktorú možno použiť na dodatočné prevzdušnenie.

„Snažili sme sa uvažovať v dvoch krokoch. Na jednej strane znižujeme náklady na energiu, keďže netreba prevzdušňovať a pridávať kyslík, no taktiež vyrábame malé množstvo energie, ktorú môžeme užitočne využiť v samotnej čistiarni odpadových vôd,“ vysvetľuje Abdelrhman Mohamed, jeden z autorov štúdie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.