Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Mikrobiálne palivové články čistia odpadovú vodu a šetria energiu

Americkí vedci vyvinuli trvalo udržateľný systém čistenia odpadových vôd pomocou mikrobiálnych spoločenstiev, ktoré nahradzujú energeticky náročný proces prevzdušňovania.

Mikrobiálne palivové články čistia odpadovú vodu a šetria energiu

Pixabay

Náhrada za prevzdušňovanie

Vedci z Washington State University vyvinuli systém čistenia odpadových vôd šetrný k životnému prostrediu založený na mikrobiálnych spoločenstvách, ktoré produkujú elektróny.

Zistenia tejto štúdie by v budúcnosti mohli viesť k zníženiu závislosti na energeticky náročných procesoch, ktoré sa používajú na manipuláciu s odpadovými vodami a ich čistenie.

Pri procese čistenia odpadových vôd je nevyhnutným opatrením na odstránenie kontaminantov prevzdušňovanie, ktoré je však energeticky náročné. Čerpadlá nepretržite miešajú vzduch s vodou a pridávajú kyslík, ktorý baktérie využívajú na oxidáciu organických látok a kontaminantov.

Vedci vo svojej práci použili jedinečný systém mikrobiálnych palivových článkov, ktorý vyvinuli ako náhradu za externé prevzdušňovanie.

foto: Fotolia

Systém na báze mikróbov

Mikrobiálne palivové články fungujú tak, že mikróby premieňajú chemickú energiu na elektrinu na podobnom princípe, ako funguje batéria.

Nevyrábajú veľké množstvo elektriny, preto nachádzajú uplatnenie najmä v technologických postupoch s nízkou spotrebou energie, predovšetkým v odľahlých oblastiach, kde sa obyčajné batérie nedajú používať.

V prípade čistenia odpadových vôd môže mikrobiálny palivový článok plniť úlohu, ktorú bežne zohráva prevzdušňovanie a kyslík, teda prijímať elektróny, ktoré baktérie vytvárajú pri metabolickej činnosti.

Okrem nahradenia kyslíka môže tiež systém slúžiť na generovanie malého množstva elektriny, ktorú možno použiť na dodatočné prevzdušnenie.

„Snažili sme sa uvažovať v dvoch krokoch. Na jednej strane znižujeme náklady na energiu, keďže netreba prevzdušňovať a pridávať kyslík, no taktiež vyrábame malé množstvo energie, ktorú môžeme užitočne využiť v samotnej čistiarni odpadových vôd,“ vysvetľuje Abdelrhman Mohamed, jeden z autorov štúdie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.