Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy

Medzinárodný tím vedcov vyvinul nízkoenergetickú filtračnú metódu na báze bielkovín, ktoré sú vedľajším produktom výroby rastlinných olejov.

Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy

Foto: Pexels

Znečistenie kovmi je stále častým problémom

Vedci z Nanyang Technological University v Singapure (ďalej NTU – pozn. red.) a Eidgenössische Technische Hochschule Zürich vo Švajčiarsku (ďalej ETHZ – pozn. red.) predstavujú membránu, ktorá dokáže z kontaminovanej vody odfiltrovať ťažké kovy. Vyvinuli ju z odpadového vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe rastlinného oleja.

Profesor Ali Miserez z NTU a profesor Raffaele Mezzenga z ETHZ viedli tím výskumníkov, ktorý zistil, že proteíny z vedľajších produktov výroby arašidového alebo slnečnicového oleja veľmi efektívne priťahujú ióny ťažkých kovov.

Testy ukázali, že proces, ktorý opísali v štúdii uverejnenej v časopise Chemical Engineering Journal, vyčistil kontaminovanú vodu do takej miery, že spĺňala medzinárodné požiadavky pre pitnú vodu. Na membráne by sa potenciálne mohla zakladať lacná, nízkoenergetická, udržateľná a ľahko rozšíriteľná metóda odstraňovania ťažkých kovov z vody.

„Znečistenie vody predstavuje v mnohých častiach sveta stále obrovský problém. Ťažké kovy sú veľkou podskupinou látok znečisťujúcich vodu, ktoré sa môžu hromadiť v ľudskom tele a spôsobiť rakovinu a mutagénne ochorenia. Technológie, ktoré sa v súčasnosti používajú na odstraňovanie ťažkých kovov, sú energeticky náročné alebo filtrujú iba vysoko selektívne,“ hovorí profesor Miserez.

„Naše membrány na báze proteínov sú vytvorené ekologicky a udržateľne a na ich prevádzku postačuje málo energie alebo žiadna, vďaka čomu je možné ich použiť na celom svete, predovšetkým v menej rozvinutých krajinách,“ dodáva vedec.

Membránu vyrobili z odpadu

Pri výrobe rastlinných olejov, ktoré sa bežne používajú v domácnosti, zostáva ako odpadový vedľajší produkt múčka z výliskov semien bohatá na bielkoviny. Vedci použili múčku zo semien z dvoch bežných rastlinných olejov, slnečnicového a arašidového.

Z múčky najprv extrahovali proteíny, ktoré premenili na proteínové amyloidné fibrily v nanorozmeroch. Tieto štruktúry priťahujú ťažké kovy a pôsobia ako molekulárne sito, ktoré zachytáva ióny ťažkých kovov. Z kilogramu múčky olejnatých semien je asi 160 g bielkovín.

Foto: Pexels

 „Slnečnicová a arašidová múčka bohatá na bielkoviny je lacnou surovinou, z ktorej možno extrahovať a izolovať bielkoviny a pretvoriť ich na funkčné amyloidné fibrily na odstraňovanie ťažkých kovov,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Soon Wei Long, ktorý je doktorandom na NTU.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.