Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy

Medzinárodný tím vedcov vyvinul nízkoenergetickú filtračnú metódu na báze bielkovín, ktoré sú vedľajším produktom výroby rastlinných olejov.

Membrána z odpadového proteínu efektívne odstraňuje z vody ťažké kovy

Foto: Pexels

Znečistenie kovmi je stále častým problémom

Vedci z Nanyang Technological University v Singapure (ďalej NTU – pozn. red.) a Eidgenössische Technische Hochschule Zürich vo Švajčiarsku (ďalej ETHZ – pozn. red.) predstavujú membránu, ktorá dokáže z kontaminovanej vody odfiltrovať ťažké kovy. Vyvinuli ju z odpadového vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe rastlinného oleja.

Profesor Ali Miserez z NTU a profesor Raffaele Mezzenga z ETHZ viedli tím výskumníkov, ktorý zistil, že proteíny z vedľajších produktov výroby arašidového alebo slnečnicového oleja veľmi efektívne priťahujú ióny ťažkých kovov.

Testy ukázali, že proces, ktorý opísali v štúdii uverejnenej v časopise Chemical Engineering Journal, vyčistil kontaminovanú vodu do takej miery, že spĺňala medzinárodné požiadavky pre pitnú vodu. Na membráne by sa potenciálne mohla zakladať lacná, nízkoenergetická, udržateľná a ľahko rozšíriteľná metóda odstraňovania ťažkých kovov z vody.

„Znečistenie vody predstavuje v mnohých častiach sveta stále obrovský problém. Ťažké kovy sú veľkou podskupinou látok znečisťujúcich vodu, ktoré sa môžu hromadiť v ľudskom tele a spôsobiť rakovinu a mutagénne ochorenia. Technológie, ktoré sa v súčasnosti používajú na odstraňovanie ťažkých kovov, sú energeticky náročné alebo filtrujú iba vysoko selektívne,“ hovorí profesor Miserez.

„Naše membrány na báze proteínov sú vytvorené ekologicky a udržateľne a na ich prevádzku postačuje málo energie alebo žiadna, vďaka čomu je možné ich použiť na celom svete, predovšetkým v menej rozvinutých krajinách,“ dodáva vedec.

Membránu vyrobili z odpadu

Pri výrobe rastlinných olejov, ktoré sa bežne používajú v domácnosti, zostáva ako odpadový vedľajší produkt múčka z výliskov semien bohatá na bielkoviny. Vedci použili múčku zo semien z dvoch bežných rastlinných olejov, slnečnicového a arašidového.

Z múčky najprv extrahovali proteíny, ktoré premenili na proteínové amyloidné fibrily v nanorozmeroch. Tieto štruktúry priťahujú ťažké kovy a pôsobia ako molekulárne sito, ktoré zachytáva ióny ťažkých kovov. Z kilogramu múčky olejnatých semien je asi 160 g bielkovín.

Foto: Pexels

 „Slnečnicová a arašidová múčka bohatá na bielkoviny je lacnou surovinou, z ktorej možno extrahovať a izolovať bielkoviny a pretvoriť ich na funkčné amyloidné fibrily na odstraňovanie ťažkých kovov,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Soon Wei Long, ktorý je doktorandom na NTU.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.