Medzinárodný tím vedcov vyvinul nízkoenergetickú filtračnú metódu na báze bielkovín, ktoré sú vedľajším produktom výroby rastlinných olejov.
Znečistenie kovmi je stále častým problémom
Vedci z Nanyang Technological University v Singapure (ďalej NTU – pozn. red.) a Eidgenössische Technische Hochschule Zürich vo Švajčiarsku (ďalej ETHZ – pozn. red.) predstavujú membránu, ktorá dokáže z kontaminovanej vody odfiltrovať ťažké kovy. Vyvinuli ju z odpadového vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe rastlinného oleja.
Profesor Ali Miserez z NTU a profesor Raffaele Mezzenga z ETHZ viedli tím výskumníkov, ktorý zistil, že proteíny z vedľajších produktov výroby arašidového alebo slnečnicového oleja veľmi efektívne priťahujú ióny ťažkých kovov.
Testy ukázali, že proces, ktorý opísali v štúdii uverejnenej v časopise Chemical Engineering Journal, vyčistil kontaminovanú vodu do takej miery, že spĺňala medzinárodné požiadavky pre pitnú vodu. Na membráne by sa potenciálne mohla zakladať lacná, nízkoenergetická, udržateľná a ľahko rozšíriteľná metóda odstraňovania ťažkých kovov z vody.
„Znečistenie vody predstavuje v mnohých častiach sveta stále obrovský problém. Ťažké kovy sú veľkou podskupinou látok znečisťujúcich vodu, ktoré sa môžu hromadiť v ľudskom tele a spôsobiť rakovinu a mutagénne ochorenia. Technológie, ktoré sa v súčasnosti používajú na odstraňovanie ťažkých kovov, sú energeticky náročné alebo filtrujú iba vysoko selektívne,“ hovorí profesor Miserez.
„Naše membrány na báze proteínov sú vytvorené ekologicky a udržateľne a na ich prevádzku postačuje málo energie alebo žiadna, vďaka čomu je možné ich použiť na celom svete, predovšetkým v menej rozvinutých krajinách,“ dodáva vedec.
Membránu vyrobili z odpadu
Pri výrobe rastlinných olejov, ktoré sa bežne používajú v domácnosti, zostáva ako odpadový vedľajší produkt múčka z výliskov semien bohatá na bielkoviny. Vedci použili múčku zo semien z dvoch bežných rastlinných olejov, slnečnicového a arašidového.
Z múčky najprv extrahovali proteíny, ktoré premenili na proteínové amyloidné fibrily v nanorozmeroch. Tieto štruktúry priťahujú ťažké kovy a pôsobia ako molekulárne sito, ktoré zachytáva ióny ťažkých kovov. Z kilogramu múčky olejnatých semien je asi 160 g bielkovín.
Foto: Pexels
„Slnečnicová a arašidová múčka bohatá na bielkoviny je lacnou surovinou, z ktorej možno extrahovať a izolovať bielkoviny a pretvoriť ich na funkčné amyloidné fibrily na odstraňovanie ťažkých kovov,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Soon Wei Long, ktorý je doktorandom na NTU.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.