Vedci pomocou dostupných dát a počítačových modelov prvýkrát zmapovali kapacitu vodonosnej vrstvy naprieč kontinentmi.
Dochádza k trvalej strate objemu vodonosnej vrstvy
V dôsledku nárastu svetovej populácie a postupujúcej klimatickej zmeny celosvetovo ubúda vodných zdrojov, pričom poľnohospodárske podniky aj mestá využívajú na pokrytie svojich potrieb čoraz viac podzemnej vody.
Odčerpávanie podzemnej vody však môže spôsobiť pokles zemského povrchu – keď sa vodonosná vrstva stenčuje, pôda nad ňou sa deformuje. Vedci z Inštitútu pre výskum púští (Desert Research Institute – pozn. red.) publikovali v októbrovom vydaní časopisu Nature Communications štúdiu, v ktorej po prvýkrát mapujú úbytok kapacity ložísk podzemnej vody po celom svete.
Spolu s kolegami z Colorado State University a Missouri University of Science and Technology skúmali, ako nadmerná extrakcia podzemnej vody vplýva na pokles pôdy a rozpad vodonosnej vrstvy v globálnom kontexte.
V rámci štúdie pracovali s verejne dostupnými dátami, ktoré doplnili o prediktívne schopnosti počítačového modelovania a zistili, že celosvetovo ubúda kapacita ložísk podzemnej vody rýchlosťou približne sedemnásť kilometrov kubických ročne.
Ide navyše o trvalú stratu – v daných lokalitách nebude už nikdy viac možné zachytiť a uskladniť rovnaký objem podzemnej vody ako predtým. Vedci konštatujú, že k približne 75 percentám poklesu pôdy dochádza v poľnohospodárskych a mestských oblastiach a potreba zlepšenia hospodárstva s podzemnou vodou je o to naliehavejšia.
Tím dúfa, že zistenia, ku ktorým v štúdii dospel, pomôžu vodohospodárskym podnikom porozumieť, k akému závažnému úbytku úložnej kapacity podzemnej vody dochádza v oblasti, ktorá im podlieha.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.