Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Podporia vodozádržné opatrenia v ďalších mestách. Rozdelili milióny eur (REBRÍČEK)

Najvyššiu podporu získalo mesto v Prešovskom kraji. Na projekt získa takmer miliónovú podporu. Prinášame rebríček TOP 20 podporených projektov.

Vodozádržné opatrenia

Foto: Depositphotos

Do vodozádržných opatrení poputujú ďalšie milióny eur. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) ich rozdelí z eurofondov viacerým subjektom. Hoci väčšinu prostriedkov obdržia obce a mestá, nemalá finančná podpora poputuje aj iným subjektom verejnej správy.

Vyplýva to zo zoznamu schválených a neschválených žiadostí o nenávratný finančný prostriedok v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP), ktorý nedávno zverejnil envirorezort.

Kam poputujú eurofondy? Kto získal najvyšší príspevok? Prinášame zoznam projektov, ktoré obdržali najvyšší objem z vyčleneného balíka.

Záujem bol veľký

Výzvu vyhlásilo ministerstvo na jar roku 2020, pričom už od začiatku bol o ňu veľký záujem. Z tohto dôvodu envirorezort postupne navyšoval disponibilné prostriedky, poslednýkrát v októbri o takmer 2,5 milióna eur, vďaka čomu sa vyšplhali na necelých 30 miliónov eur. Pôvodne pritom pri vyhlásení výzvy ministerstvo rátalo so sumou 10 miliónov eur. Do uzavretia výzvy tak narástla takmer o trojnásobok. Ministerstvo na konci októbra uzavrelo danú výzvu, keďže sa vyčerpali všetky finančné prostriedky.

Do akých projektov smerovali eurofondy? Predmetom podpory boli vodozádržné opatrenia, ktoré zachytávajú zrážkovú vodu s cieľom zmiernenia negatívnych dôsledkov sucha.

Podpora smerovala do budovania bioretenčných systémov na zadržiavanie zrážkovej vody, akými sú napríklad dažďové záhrady, zberné jazierka či umelo vytvorené mokrade. Ďalej išlo o budovanie zberných systémov na zadržanie zrážkovej vody, ako aj vsakovacích prielahov, rýh, pásov či infiltračných priekop.

Podpora bola určená aj na realizáciu intenzívnych a extenzívnych vegetačných striech, vegetačných stien s možným využitím zrážkovej vody na zálievku, náhradu nepriepustných povrchov za plnevegetačné zatrávňovacie tvárnice, za polovegetačné zatrávňovacie tvárnice alebo za iné priepustné povrchy s vododozádržnou funkciou.

Súčasťou podporených opatrení bolo aj budovanie retenčných systémov, ktoré pozitívne ovplyvňujú mikroklímu.

O nenávratný finančný príspevok mohli požiadať subjekty verejnej správy, teda aj obce, združenia fyzických a právnických osôb, ako aj neziskové organizácie, ktoré poskytujú všeobecne prospešné služby, vrátane cirkví.

Kto si ukrojil najväčšiu časť balíka? Prinášame rebríček TOP 20 projektov, ktoré boli schválené v rámci druhého hodnotiaceho kola. Okrem toho prinášame aj rebríček TOP 10 projektov podporených v rámci celej výzvy.

Kam smerujú najnovšie eurofondy? Pozrite si rebríček

 
 

Zostáva vám 51% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Vedci pomocou strojového učenia analyzovali povodňové udalosti, ku ktorým došlo v posledných štyridsiatich rokoch v rôznych svetových povodiach.

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Jeho výskum a monitorovanie odpadových vôd prispelo významne k prevencii šírenia vírusu SARS-CoV-2.