Materiál vzniká kombináciou polyméru z chalúh a baktérií. V testoch si poradil s problematickým znečistením hojne používaným farbivom.
Vytlačili živú štruktúru
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu vyvinuli nový druh materiálu, ktorý by mohol udržateľne a ekologicky odstraňovať polutanty z kontaminovanej vody.
Ide o „živú“ štruktúru vyrobenú prostredníctvom 3D tlače z polyméru na báze morských rias a baktérií, ktoré boli geneticky upravené tak, aby produkovali enzým, ktorý rôzne organické znečisťujúce látky premieňa na neškodné molekuly.
Zároveň sú baktérie prispôsobené, aby zanikli, keď sa dostanú do kontaktu s molekulou zvanou teofylín, ktorá sa často vyskytuje napríklad v čaji alebo čokoláde, takže ich možno jednoducho eliminovať, keď doslúžia.
„Inovatívne na našom postupe je spojenie polymérového materiálu a biologického systému do živého materiálu, ktorý dokáže fungovať a reagovať na podnety spôsobmi, ako obyčajné syntetické materiály nie sú schopné,“ vysvetľuje vedúci štúdie, profesor Jon Pokorski.
Výskum, ktorého výsledky boli publikované v odbornom časopise Nature Communications, uskutočnil interdisciplinárny tím zložený z materiálových vedcov aj biológov, ktorí dali dohromady svoje znalosti o genetike aj fyziológii takzvaných cyanobaktérií.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.