Vedci prinášajú inovatívne riešenie problému, ktorý predstavujú predovšetkým v lete zoskupenia rias, z ktorých sa do vody uvoľňujú toxické látky.
Predovšetkým v letných mesiacoch môže na vodných plochách dochádzať k premnoženiu rias a siníc, z ktorých sa uvoľňujú toxické látky. Súčasné metódy ich likvidácie však nie sú dostatočne účinné alebo ich uplatnenie na vodu nie je praktické.
Vedci z Americkej chemickej spoločnosti predstavujú nový vynález, ktorý by mohol tento problém vyriešiť. Ide o špongiu pokrytú práškom podobným uhliu, ktorá v spojení s oxidačným činidlom odstránila viac ako 85 % buniek rias zo vzoriek vody pochádzajúcich z riek a jazier.
Riešenie bez vedľajších produktov
Zhluky zelených alebo oranžových rias či siníc z kmeňa Microcystis aeruginosa môžu produkovať toxíny, ktoré sú nebezpečné pre ľudí aj zvieratá.
Vedci v minulosti preukázali, že bunky týchto rias dokážu poškodiť a zničiť kyseliny a silné oxidačné činidlá, no zároveň pri tomto spôsobe likvidácie vznikajú nežiaduce a potenciálne škodlivé vedľajšie produkty.
Jiangfang Yu a Lin Tang s kolegami nedávno zistili, že oxidanty na báze persíranov môžu regulovať množenie rias, no aby boli tieto zlúčeniny účinné, vyžadujú katalyzátory, napríklad v podobe práškového biouhlia, ktoré sa vyrába z odpadu obsahujúceho uhlík.
Tím sa preto rozhodol vyvinúť plávajúci materiál s obsahom biouhlia, ktorý by podporil ničenie škodlivých buniek rias bez ďalšieho zaťaženia životného prostredia vedľajšími produktmi.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.