Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Jazerá sú znečistené soľou. Krajiny by mali prehodnotiť regulácie, odkazujú vedci

Zvýšené koncentrácie solí v životnom prostredí spúšťajú domino efekt. Medzi dôsledky patrí výrazný úbytok zooplanktónu aj premnoženie rias.

Jazerá sú znečistené soľou. Krajiny by mali prehodnotiť regulácie, odkazujú vedci

Foto: Depositphotos

Skúmali posypovú soľ v životnom prostredí

Z novej medzinárodnej štúdie vyplýva, že súčasné regulácie týkajúce sa kvality vody nechránia sladkovodné ekosystémy pred zvyšujúcim sa znečistením soľami, ktoré pochádza z posypovej soli, poľnohospodárskych hnojív aj ťažobných operácií.

Výskum, ktorý bol uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuje, že prenikanie solí do sladkej vody má za následok masívny úbytok zooplanktónu a nárast rias, hoci úrovne znečistenia stále nedosahujú prahové hodnoty stanovené v Európe, Spojených štátoch či Kanade.

„Je jasné, že znečistenie sladkovodných jazier, potokov a mokradí soľou ohrozuje biodiverzitu a celkové fungovanie sladkovodných ekosystémov, aj keď sa miera znečistenia drží na úrovniach špecificky určených v záujme ochrany životného prostredia. Ide o celosvetový problém, ktorý môže mať dopady na ekosystémy a ľudské zdravie,“ hovorí spoluautor štúdie Rick Relyea.

Dr. Relyea stojí za rozsiahlym výskumom v oblasti vplyvov posypovej soli na vodné prostredie. Vďaka jeho práci sa zistilo, že posypová soľ negatívne vplýva na žaby vo vývoji a zasahuje aj do životného cyklu zooplanktónu.

V nedávnom výskume Dr. Relyea spolupracoval s kanadskou vedkyňou Marie-Pier Hébert a experimentálnou sieťou šestnástich lokalít, ktoré sa nachádzajú v štyroch krajinách v Severnej Amerike a Európe. Spoločne dospeli k záveru, že vysoká slanosť znižuje množstvo a diverzitu zooplanktónu v jazerách.

Foto: Pexels

Kontaminácia soľou ohrozuje biodiverzitu

Výskum, ktorý prebehol pod vedením vedcov z americkej University of Toledo a kanadskej Queen's University v Kingstone, ukazuje, že aj koncentrácie soli pod limitmi, ktoré regulačné orgány ustanovujú za bezpečné pre sladkovodné organizmy, páchajú v jazerách výrazné škody.

Zvyšujúce sa hladiny soli ohrozujú predovšetkým zooplanktón, ktorý je kľúčovým zdrojom potravy pre mnohé mladé ryby. Narastajúca slanosť by mohla narušiť kolobeh živín, kvalitu a čírosť vody a podnietiť úbytok populácie ekonomicky dôležitých druhov rýb.

Podľa výskumníkov výsledky naznačujú, že narastajúca slanosť predstavuje veľkú hrozbu pre biodiverzitu a fungovanie sladkovodných ekosystémov a príslušné orgány by mali urýchlene prehodnotiť súčasné prahové koncentrácie stanovené s cieľom ochrániť jazerá pred znečistením chloridom sodným, ktorý je jedným z najbežnejších typov soli, ktoré spôsobujú presolenie sladkovodných jazier.

„Znečistenie soľou, ku ktorému dochádza v dôsledku ľudskej činnosti, napríklad pri používaní posypovej soli, zvyšuje slanosť sladkovodných ekosystémov do tej miery, že opatrenia stanovené v záujme ochrany sladkých vôd sú nedostatočné,“ uvádza docent ekológie Bill Hintz z University of Toledo, ktorý sa na výskume podieľal.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

Novela vyhlášky má platiť od roku 2025.

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Pri investíciách vodární výrazne pomohli dotácie, ukazuje štatistika. NKÚ aj samosprávy však upozorňujú na mnohomiliardový investičný dlh.

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Na niektorých vodných nádržiach znižujú hladinu vody.

X
X
X
X