Zvýšené koncentrácie solí v životnom prostredí spúšťajú domino efekt. Medzi dôsledky patrí výrazný úbytok zooplanktónu aj premnoženie rias.
Skúmali posypovú soľ v životnom prostredí
Z novej medzinárodnej štúdie vyplýva, že súčasné regulácie týkajúce sa kvality vody nechránia sladkovodné ekosystémy pred zvyšujúcim sa znečistením soľami, ktoré pochádza z posypovej soli, poľnohospodárskych hnojív aj ťažobných operácií.
Výskum, ktorý bol uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuje, že prenikanie solí do sladkej vody má za následok masívny úbytok zooplanktónu a nárast rias, hoci úrovne znečistenia stále nedosahujú prahové hodnoty stanovené v Európe, Spojených štátoch či Kanade.
„Je jasné, že znečistenie sladkovodných jazier, potokov a mokradí soľou ohrozuje biodiverzitu a celkové fungovanie sladkovodných ekosystémov, aj keď sa miera znečistenia drží na úrovniach špecificky určených v záujme ochrany životného prostredia. Ide o celosvetový problém, ktorý môže mať dopady na ekosystémy a ľudské zdravie,“ hovorí spoluautor štúdie Rick Relyea.
Dr. Relyea stojí za rozsiahlym výskumom v oblasti vplyvov posypovej soli na vodné prostredie. Vďaka jeho práci sa zistilo, že posypová soľ negatívne vplýva na žaby vo vývoji a zasahuje aj do životného cyklu zooplanktónu.
V nedávnom výskume Dr. Relyea spolupracoval s kanadskou vedkyňou Marie-Pier Hébert a experimentálnou sieťou šestnástich lokalít, ktoré sa nachádzajú v štyroch krajinách v Severnej Amerike a Európe. Spoločne dospeli k záveru, že vysoká slanosť znižuje množstvo a diverzitu zooplanktónu v jazerách.
Foto: Pexels
Kontaminácia soľou ohrozuje biodiverzitu
Výskum, ktorý prebehol pod vedením vedcov z americkej University of Toledo a kanadskej Queen's University v Kingstone, ukazuje, že aj koncentrácie soli pod limitmi, ktoré regulačné orgány ustanovujú za bezpečné pre sladkovodné organizmy, páchajú v jazerách výrazné škody.
Zvyšujúce sa hladiny soli ohrozujú predovšetkým zooplanktón, ktorý je kľúčovým zdrojom potravy pre mnohé mladé ryby. Narastajúca slanosť by mohla narušiť kolobeh živín, kvalitu a čírosť vody a podnietiť úbytok populácie ekonomicky dôležitých druhov rýb.
Podľa výskumníkov výsledky naznačujú, že narastajúca slanosť predstavuje veľkú hrozbu pre biodiverzitu a fungovanie sladkovodných ekosystémov a príslušné orgány by mali urýchlene prehodnotiť súčasné prahové koncentrácie stanovené s cieľom ochrániť jazerá pred znečistením chloridom sodným, ktorý je jedným z najbežnejších typov soli, ktoré spôsobujú presolenie sladkovodných jazier.
„Znečistenie soľou, ku ktorému dochádza v dôsledku ľudskej činnosti, napríklad pri používaní posypovej soli, zvyšuje slanosť sladkovodných ekosystémov do tej miery, že opatrenia stanovené v záujme ochrany sladkých vôd sú nedostatočné,“ uvádza docent ekológie Bill Hintz z University of Toledo, ktorý sa na výskume podieľal.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.