Systém využíva na svoju vlastnú prevádzku prílivovú energiu, čím kombinuje protipovodňovú ochranu s obnoviteľnými zdrojmi energie.
Japonské pobrežné oblasti ohrozujú prílivové vlny
Japonsko je krajinou s viac ako dvetisícosemsto rybárskymi prístavmi a takmer tisíc komerčnými a priemyselnými prístavmi, ktoré sú však oproti iným častiam sveta pomerne často zasiahnuté prívalovými morskými vlnami cunami. Vedecké bádanie sa preto sústreďuje na hľadanie spôsobov, ako japonské pobrežie efektívne ochrániť pred ničivými vplyvmi prírodných živlov.
Sľubným riešením sa javí byť pohyblivý bariérový systém, ktorý operuje s bránami vynárajúcimi sa z morského dna, ktoré zahradzujú prívalovú vodu a tým ochraňujú prístavy. Problémom však je, že pri prírodných katastrofách dochádza k výpadkom elektrického prúdu, čo znemožňuje brány vztýčiť.
Týmito komplikáciami sa zaoberal tím vedcov pod vedením profesora Hiroshiho Tagakiho z Tokijského technologického inštitútu. Výsledkom ich úsilia je samostatne poháňaný mobilný systém vlnolamov, ktorý na prevádzku brán využíva mikroprílivovú energiu.
Systém využíva malé rozdiely v hladine prílivu
Systém, ktorý vedci nedávno predstavili v odbornom periodiku Renewable Energy, spočíva v bránach, ktoré sú umiestnené pri vstupe do prístavu a majú sa zatvárať v časových úsekoch, kedy je prístav nečinný, teda napríklad v noci alebo cez sviatky.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.