Za dve tretiny nadbytočného dusíka a fosforu vo vodách sú zodpovedné hnojivá v poľnohospodárstve. Toto znečistenie vyvoláva environmentálne aj ekonomické náklady.
Znečistenie živinami a neefektívnosť kolobehu živín si vyžadujú ďalšie opatrenia na úrovni EÚ. Myslí si to Európska komisia (EK), ktorá minulý týždeň zverejnila novú iniciatívu s cieľom vypracovať akčný plán na riadenie živín v životnom prostredí. Jednou z kľúčových oblastí má byť voda.
Akčný plán, ktorý by Komisia chcela prijať koncom tohto roka, je oznámený už v Európskej zelenej dohode, v akčnom pláne pre obehové hospodárstvo, v stratégii Z farmy na stôl, ako aj v stratégii biodiverzity.
V týchto dokumentoch EK oznámila, že vypracuje plán integrovaného hospodárenia so živinami s cieľom znížiť stratu živín minimálne o 50 %.
Spomínaný akčný plán takisto doplní akčný plán nulového znečisťovania ovzdušia, vody a pôdy. Bude vychádzať z nedávnych, prebiehajúcich a plánovaných hodnotení, ako je hodnotenie smernice o splaškových kaloch, ako aj revízií súvisiacich právnych predpisov, akými sú napríklad smernica o čistení komunálnych odpadových vôd a smernica o priemyselných emisiách.
Dostali sme sa na neudržateľnú úroveň
Komisia pripomína, že ľudské aktivity výrazne zmenili prirodzený kolobeh dusíka a fosforu, čo vedie k znečisteniu pitnej vody dusičnanmi, eutrofizácii, strate biodiverzity v jazerách, riekach a moriach v celej EÚ, avšak ovplyvňuje to aj biodiverzitu pôdy, produktivitu a prispieva k vyšším emisiám skleníkových plynov.
„Nadbytok dusíka a fosforu v životnom prostredí v Európe už teraz presahuje bezpečné planetárne medze,“ konštatuje s tým, že v prípade fosforu dvojnásobne a v prípade dusíka dokonca až 3,3-násobne.
Za dve tretiny nadbytočného dusíka a fosforu vo vodách sú zodpovedné hnojivá v poľnohospodárstve a zvyšná tretina pochádza z priemyselných odpadových vôd a odpadových vôd z domácností.
Okrem toho najnovšia správa o smernici o dusičnanoch za roky 2016 až 2019 konštatuje, že až 36 % riek a 32 % jazier, 31 % pobrežných a 32 % brakických vôd a 81 % morských vôd bolo nahlásených ako eutrofických.
Znečistenie je spojené s obrovskými nákladmi
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.