Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Je dvojzložková cena pri vodnom a stočnom dobrý nápad? (ANKETA)

Troch odborníkov z prostredia slovenského vodárenstva sme sa pýtali na zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom.

vodné a stočné

Foto: Voda-portal.sk

Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom patrí k témam, o ktorých sa v slovenskom vodárenskom sektore diskutuje už dlhšie. Kým podporovatelia tohto riešenia poukazujú najmä na spravodlivejšie rozdelenie cien pre odberateľov, kritici upozorňujú aj na jeho možné úskalia.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris v nedávnom rozhovore pre Voda-portal.sk uviedol, že zavedenie dvojzložkových cien vníma ako tému na diskusiu, hoci na „programe dňa“ podľa jeho slov nie je.

„Nie je to jednoduché rozhodnutie, ktoré by spočívalo len vo fixných a variabilných nákladoch. Je tam viac dimenzií, ktoré potrebujeme zanalyzovať, preto to vnímame tak, že je to téma na neskoršie. S určitosťou ale môžem povedať, že táto zmena nepríde hneď a zaraz, teda s ňou netreba počítať od začiatku budúceho roka,“ reagoval A. Juris na jednu z našich otázok v rozhovore.

Troch odborníkov z prostredia slovenského vodárenstva sme teraz oslovili s otázkou:

Súhlasili by ste so zavedením dvojzložkovej ceny vodného a stočného na Slovensku?

Úlohou opýtaných bolo odpovedať na otázku najprv stručne vo forme „ÁNO,“ „NIE“ alebo „???“ (neviem / nerozhodne) a následne svoju reakciu rozvinúť a vysvetliť. Prečítajte si ich odpovede.


Ivana Mahríková

generálny sekretár, Asociácia vodárenských spoločností

Krátka odpoveď: ÁNO

Celá odpoveď: Asociácia vodárenských spoločností dlhodobo poukazuje na potrebuje zavedenia dvojzložkovej ceny pri regulácií cien vo vodárenstve. V prvom rade ide o spravodlivejšie rozdelenie ceny za dodávku pitnej vody a odvedenie a čistenie odpadových vôd medzi odberateľmi a zosúladenie legislatívy v rámci sieťových odvetví.

Pri odbere elektrickej energie a plynu musí každý odberateľ platiť za pripojenie (elektrometer, plynomer) fixnú sadzbu bez ohľadu na to, či energiu odoberá alebo nie. Pri dodávke pitnej vody odberateľ platí len za jej reálny odber.

Pritom prevádzkovateľ verejného vodovodu má náklady spojené s prevádzkou a údržbou sietí, fakturáciou, odpočtom meradla, jeho pravidelnou výmenou, ciachovaním. Zároveň musí zabezpečiť pripravenosť k odberu pre všetky odberné miesta, bez ohľadu na veľkosť odberu.

Tieto náklady znáša prevádzkovateľ siete ako aj odberatelia, ktorí vodu reálne odoberajú. Systém dvojzložkovej ceny je oveľa spravodlivejší, pretože náklady na prevádzku sa rozpočítajú medzi všetkých pripojených odberateľov vody, respektíve producentov odpadových vôd.

Prioritou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v novom regulačnom období je zabezpečenie finančných zdrojov na pokrytie investičného dlhu v oblasti obnovy vodárenských sietí. Členovia AVS veria, že regulátor prehodnotí zavedenie dvojzložkovej ceny počas regulačného obdobia 2023-2027.


Peter Olajoš

generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. astrecansky@gmail.com10.06.2022 (09:50)
    Dôvody na dvojzložkovú cenu sú síce pekné (v skutočnosti je to už so stočným tretia zložka), ale v praxi je to len ďalšie komplikovanie pre ľudí, ktorí sa v tom budú vyznať ešte menej. Známa v Nemecku má napr. podstatne jednoduchšiu faktúru za elektrinu, u nás je vypočítanie na diplomovú prácu. Takže mnohí ľudia nevedia, koľko budú platiť, až kým im nepríde faktúra - to je zle. Takže za verejnosť hovorím, že mnohí by privítali jednozložkové ceny, aby vedeli odhadúť cenu za vodu aj energie. A aktuálne je to obzvlášť dnes, keď budú ceny vážnejšie skákať. Aj jednoduchší ľudia sa potrebujú nejako vopred zariadiť a na druhej strane vodári aj energetici a plynári sú také veľké organizácie, že nemôžu mať vážnejší problém svoje ďalšie náklady zahrnúť do ceny, či už s predikciou vývoja iných cien, alebo aj spätne ich zohľadniť pri zostavovaní cien.
  2. ploteny@asio.cz10.01.2023 (07:26)
    na druhé straně se dvousložkovou cenou sníží motivace lidí chovat se udržitelně tj. šetřit vodou a chránit tak zdroje

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.