Troch odborníkov z prostredia slovenského vodárenstva sme sa pýtali na zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom.
Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom patrí k témam, o ktorých sa v slovenskom vodárenskom sektore diskutuje už dlhšie. Kým podporovatelia tohto riešenia poukazujú najmä na spravodlivejšie rozdelenie cien pre odberateľov, kritici upozorňujú aj na jeho možné úskalia.
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris v nedávnom rozhovore pre Voda-portal.sk uviedol, že zavedenie dvojzložkových cien vníma ako tému na diskusiu, hoci na „programe dňa“ podľa jeho slov nie je.
„Nie je to jednoduché rozhodnutie, ktoré by spočívalo len vo fixných a variabilných nákladoch. Je tam viac dimenzií, ktoré potrebujeme zanalyzovať, preto to vnímame tak, že je to téma na neskoršie. S určitosťou ale môžem povedať, že táto zmena nepríde hneď a zaraz, teda s ňou netreba počítať od začiatku budúceho roka,“ reagoval A. Juris na jednu z našich otázok v rozhovore.
Troch odborníkov z prostredia slovenského vodárenstva sme teraz oslovili s otázkou:
„Súhlasili by ste so zavedením dvojzložkovej ceny vodného a stočného na Slovensku?“
Úlohou opýtaných bolo odpovedať na otázku najprv stručne vo forme „ÁNO,“ „NIE“ alebo „???“ (neviem / nerozhodne) a následne svoju reakciu rozvinúť a vysvetliť. Prečítajte si ich odpovede.
Ivana Mahríková
generálny sekretár, Asociácia vodárenských spoločností
Krátka odpoveď: ÁNO
Celá odpoveď: Asociácia vodárenských spoločností dlhodobo poukazuje na potrebuje zavedenia dvojzložkovej ceny pri regulácií cien vo vodárenstve. V prvom rade ide o spravodlivejšie rozdelenie ceny za dodávku pitnej vody a odvedenie a čistenie odpadových vôd medzi odberateľmi a zosúladenie legislatívy v rámci sieťových odvetví.
Pri odbere elektrickej energie a plynu musí každý odberateľ platiť za pripojenie (elektrometer, plynomer) fixnú sadzbu bez ohľadu na to, či energiu odoberá alebo nie. Pri dodávke pitnej vody odberateľ platí len za jej reálny odber.
Pritom prevádzkovateľ verejného vodovodu má náklady spojené s prevádzkou a údržbou sietí, fakturáciou, odpočtom meradla, jeho pravidelnou výmenou, ciachovaním. Zároveň musí zabezpečiť pripravenosť k odberu pre všetky odberné miesta, bez ohľadu na veľkosť odberu.
Tieto náklady znáša prevádzkovateľ siete ako aj odberatelia, ktorí vodu reálne odoberajú. Systém dvojzložkovej ceny je oveľa spravodlivejší, pretože náklady na prevádzku sa rozpočítajú medzi všetkých pripojených odberateľov vody, respektíve producentov odpadových vôd.
Prioritou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v novom regulačnom období je zabezpečenie finančných zdrojov na pokrytie investičného dlhu v oblasti obnovy vodárenských sietí. Členovia AVS veria, že regulátor prehodnotí zavedenie dvojzložkovej ceny počas regulačného obdobia 2023-2027.
Peter Olajoš
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.