INNOGY
INISOFT
BELIMO

Čo všetko stihla Východoslovenská vodárenská spoločnosť zrealizovať za 15 rokov svojej existencie?

Spoločnosť zvýšila dĺžku potrubnej siete, počet zásobovaných obyvateľov a naplno čerpala z eurofondov. Vedeli ste, že súčasná dĺžka potrubí je väčšia ako vzdialenosť z Bratislavy do Tokia?

Čo všetko stihla Východoslovenská vodárenská spoločnosť zrealizovať za 15 rokov svojej existencie?

ČOV a laborátorium v Kendiciach / Foto: VVS, a. s.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť oslavuje. V máji totiž ubehlo presne 15 rokov od jej vzniku. Pozrime sa na to, ako sa za tento pomerne dlhý čas vyvíjali jej služby.

„Počas 15 rokov sa VVS, a. s. stala dominantnou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku, ktorá udáva trendy vo využívaní moderných technológií, v informačno-technologických novinkách, v spôsoboch komunikácie so zákazníkmi, v starostlivosti o zamestnancov. Dnes už nikto nepochybuje, že VVS, a. s. je dominantnou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku,“ uviedol generálny riaditeľ VVS, a. s. Stanislav Hreha.

Za uplynulých 15 rokov spoločnosť využila viaceré možnosti čerpať z eurofondov. Celkovo ide o 23 projektov, ktorých hodnota dosahuje takmer 378 miliónov eur.

Väčšina prostriedkov smerovala do verejných vodovodov, aby čo najväčšie množstvo obyvateľov malo možnosť napojiť sa a využívať pitnú vodu, o ktorej vedia, že je naozaj bezpečná.

Zvýšená napojenosť na kanalizáciu aj vodovody

Napriek tomu však na východe Slovenska napojenosť na vodovody zostáva aj naďalej problémom. Podľa generálneho riaditeľa sa však spoločnosť stala absolútnym lídrom v čerpaní prostriedkov z eurofondov.

Teraz trochu štatistiky pre zaujímavosť. Zatiaľ čo v roku 1966 bolo na východe vtedajšieho Československa pripojených na kanalizáciu len 26 % domácností, v roku 1990 to bolo „až“ 48,2 %. 

ČOV Vranov nad Topľou / Foto: VVS, a. s.

Napriek tomu sa však so zvyškom Slovenska východ nemohol zrovnávať. Podobný nepomer platil aj pre pripojenosť na vodovody.

Podľa VVS sa začal tento historický deficit zlepšovať až s jej vznikom. Ako sme však prednedávnom uviedli, na východe bolo v roku 2016 zásobovaných stále len necelých 76 % obyvateľov. Táto časť Slovenska je teda na chvoste.

Moderné technológie

A teraz ďalšie čísla. Vedeli ste napríklad, že spoločnosť každý deň zásobuje pitnou vodou približne 1 milión obyvateľov? Okrem toho VVS, a. s. za 15 rokov svojej existencie vybudovala 11 zákazníckych centier a moderné call centrum. Ako prvá tiež zaviedla modernú technológiu ÚV žiarenia na dezinfekciu vody.

Spoločnosť postupne zavádza do svojich prevádzok moderné, efektívnejšie a ekonomicky výhodnejšie technológie úprav vody (napríklad systém skorého varovania prostredníctvom biologického monitoringu).

Zameriava sa tiež na technológie dezinfekcie vody (moderné dávkovacie zariadenia dezinfektantu, vákuové systémy s diaľkovým ovládaním na dávkovanie plynného chlóru, UV lampy, ozonizácia).

ČOV Bardejov / Foto: VVS, a. s.

„Inštalácia biologického monitoringu má význam v tom, že kontinuálne sledovanie kondície pstruhov, pri poklese ich aktivity a po vyhodnotení aktivity mušlí ako aj ostatných on-line sledovaných ukazovateľov, umožňuje urýchlene prikročiť k odstaveniu úpravne, zisťovaniu príčin zmeny správania uvedených živočíchov a prijímaniu potrebných opatrení,“ uviedol Jozef Dunaj z ÚV Stakčín.

„Je potrebné dodať, že kým človek zistí prítomnosť niektorých karcinogénnych látok, pesticídov a podobne až po niekoľkých dňoch, prípadne mesiacoch, teda v období, keď následky sú už nezvratné, tieto živočíchy sú na tieto látky oveľa citlivejšie a ich reakcia rýchlejšia,“ dodal na záver.

Úpravňa vody Stakčín je najväčšou takouto prevádzkou na úpravu povrchovej vody na Slovensku. Zároveň je najvýznamnejším zdrojom pitnej vody pre východoslovenský región.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.