Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INISOFT

Čo sa deje s vodou v čistiarni?

Bratislavské noviny sa pozreli na proces čistenia vôd v Petržalke.

Čo sa deje s vodou v čistiarni?

Petržalka má modernú mechanicko-biologickú čistiareň, ktorá šetrí životné prostredie. Niektorí ľudia však dokážu nahádzať do kanalizácie také veci, že občas žasnú aj vytrénovaní pracovníci čistiarne.

Do petržalskej čistiarne priteká voda z Petržalky, Rusoviec, Jaroviec, Čunova aj z troch rakúskych obcí - Edelstahlu, Kittsee a Pamy.

Po jej rekonštrukcii, ktorá skončila v decembri 2015 a stála 8,6 milióna eur, sa zlepšili technológie. V čistiarni už z vody odstraňujú aj fosfor a dusík. Práve nimi sa živili riasy a sinice, ktoré spotrebúvali vo vode kyslík a tým v nej zabíjali život.

Čistiareň v Petržalke sa pýši 95- až 98-percentnou účinnosťou čistenia. Zaujímavé je, že presne toľko vody, koľko do nej pritečie – 500 litrov za sekundu – z nej aj odchádza. Čistiareň je v prevádzke nepretržite a proces premeny odpadovej vody na vyčistenú trvá 24 hodín.

Čítajte reportáž v Bratislavských novinách tu.


Mohlo by vás zaujímať

Envirorezort sa ohradil voči tvrdeniam SaS

Envirorezort sa ohradil voči tvrdeniam SaS

Podľa MŽP SR opoziční poslanci nepoznajú skutkový stav.

Rakúske obce už nebudú spolupracovať s BVS

Rakúske obce už nebudú spolupracovať s BVS

Prihraničné obce Wolfsthal, Berg, Edelstal, Kittsee a Pama budú po novom pripojené k čistiarni odpadových vôd v Brucku an der Leitha.

Západoslovenskú vodárenskú ovláda Smer

Západoslovenskú vodárenskú ovláda Smer

Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť ovládajú ľudia zo Smeru - SD. To, že táto firma nie je pre nestraníkov, dokázala posledná voľba generálneho riaditeľa. Personálne dianie vo vodárni si všimli Aktuality.sk.