Macro Components
INISOFT
BELIMO

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Podľa vedcov by malo ísť len o stopové koncentrácie tohto prvku.

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať oxid uhličitý dokáže zvýšiť jeden prvok

Foto: Depositphotos

Oceán má obrovský potenciál pomôcť dosiahnuť negatívne emisie vďaka tomu, že slúži ako zachytávač uhlíka. Podľa vedeckých odhadov oceány absorbujú takmer 1/3 globálnych emisií oxidu uhličitého. Objavujú sa však aj vyjadrenia, že s pokračujúcimi klimatickými zmenami sa oceány zmenia na emitérov oxidu uhličitého, teda ich schopnosť pohlcovať oxid uhličitý sa začne strácať.

Vedci z Čínskej akadémie vied však nedávno zistili, že pridanie malého množstva hliníka na dosiahnutie koncentrácií v nanomolárnom (nM) rozmedzí môže zvýšiť čistú fixáciu CO2 rozsievkami, morskými mikroriasami, a znížiť ich rozklad, čím sa zlepší schopnosť oceánu absorbovať CO2 a zachytávať uhlík v hlbinách oceánu.

Podľa výskumníkov aj nedávne štúdie naznačujú, že hliník by mohol zohrávať dôležitú úlohu v uhlíkovom cykle oceánov tým, že zvyšuje fixáciu uhlíka fytoplanktónom a znižuje rozklad organického uhlíka. Avšak to, ako by hliník mohol ovplyvňovať rozklad organického uhlíka, ešte nebolo výslovne preskúmané.

Hliník je najpočetnejším kovovým prvkom v zemskej kôre a jeho molárne koncentrácie v hornej vrstve oceánu sú zvyčajne o rádovo vyššie ako v prípade iných stopových kovov, ako je železo. Účinkom hliníka na morské organizmy sa však venuje malá pozornosť.

Rastúci počet prác naznačuje, že hliník môže byť prospešný pre rast morského fytoplanktónu, ktorý je hlavným motorom v globálnom uhlíkovom cykle. Nedávne laboratórne a terénne štúdie naviac čoraz viac dokumentujú, že hliník výrazne zvýšil rast morského fytoplanktónu vrátane rozsievok či siníc.

Hliník zlepšuje účinnosť železa

Štúdiu publikovanú v renomovanom časopise Limnology and Oceanography (odkaz na celú štúdiu nájdete v záverečnej časti článku) realizoval spoločný tím pod vedením profesora Tan Yehui z Juhočínskeho morského inštitútu oceánológie (SCSIO) v rámci Čínskej akadémie vied a profesora Petra G. C. Campbella z výskumného centra pre životné prostredie v Kanade.

Podľa predchádzajúcej „hypotézy o železe“ by pridanie malého množstva železa do oceánov s obmedzeným obsahom železa, ale bohatých na živiny, mohlo významne podporiť rast morského fytoplanktónu (mikrorias), ako aj ich absorpciu CO2. Výsledky experimentov so železom však úplne nepodporili túto hypotézu a neskoršie štúdie naznačili, že dôvodom môže byť ignorovanie účinkov hliníka a ďalších prvkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.