BVS sa chce zlúčiť s Infra Services. Argumentuje hospodárnosťou a efektívnosťou | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

BVS sa chce zlúčiť s Infra Services. Argumentuje hospodárnosťou a efektívnosťou

Návrh Bratislavskej vodárenskej spoločnosti už odsúhlasili mestskí poslanci. Hlasovať o ňom budú ešte akcionári BVS na valnom zhromaždení. Zlúčením chce BVS ušetriť viac ako tri milióny eur.

BVS sa chce zlúčiť s Infra Services. Argumentuje hospodárnosťou a efektívnosťou

Foto: FB Bratislavská vodárenská spoločnosť

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) sa plánuje zlúčiť s jej dcérskou firmou Infra Services (INS). Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktorý dnes (18. februára) schválili bratislavskí mestskí poslanci (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Podľa vodárenskej spoločnosti ide o najlepšie riešenie z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti ďalšieho poskytovania služieb.

Vlani sa BVS stala stopercentným akcionárom Infra Services

BVS je obchodná spoločnosť s majetkovou účasťou mesta Bratislava, ktoré má postavenie akcionára spoločnosti s väčšinovým podielom (59,29 %).

Infra Services je zase dcérskou spoločnosťou BVS, v ktorej má vodárenská spoločnosť od polovice júla minulého roka postavenie jediného akcionára so stopercentným podielom, keďže BVS vlani odkúpila zvyšných 49 percent akcií Infra Services. O zvláštnych machináciách v tejto dcérskej spoločnosti sme podrobne písali už v minulosti.

BVS zaplatila za akcie Infra Services súkromnej spoločnosti GGD, za ktorou stojí kontroverzný podnikateľ Ivan Kmotrík, šesť miliónov eur.

Súčasťou transakcie bolo aj rozdelenie zostatku na účtoch spoločnosti podľa pomeru akcií, čo pre súkromníka aj samotné vodárne predstavovalo asi dva milióny eur. Predávajúci takisto získal pozemok na Hraničnej ulici v Ružinove, ktorého hodnota je podľa znaleckých posudkov približne 2,5 milióna eur.

Návrh musia schváliť ešte orgány BVS

BVS predložila vyčíslenie nákladov, ktoré sú nevyhnuté na ďalšie samostatné fungovanie INS. Podľa vedenia podniku dospela vodárenská spoločnosť v analýze k záveru, že z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti ďalšieho poskytovania služieb je najlepším riešením zlúčenie oboch spoločností podľa ustanovení Obchodného zákonníka.

So závermi BVS sa stotožňuje aj útvar správy mestských podnikov, ktorý funguje od januára tohto roka a jeho cieľom je zlepšiť hospodárenie bratislavských mestských firiem.

Po tom, ako zastupiteľstvo odsúhlasilo zlúčenie spoločností, predstavenstvo BVS predloží návrh na schválenie orgánom vodárenskej spoločnosti.

Čím argumentuje BVS?

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.