Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

BVS sa chce zlúčiť s Infra Services. Argumentuje hospodárnosťou a efektívnosťou

Návrh Bratislavskej vodárenskej spoločnosti už odsúhlasili mestskí poslanci. Hlasovať o ňom budú ešte akcionári BVS na valnom zhromaždení. Zlúčením chce BVS ušetriť viac ako tri milióny eur.

BVS sa chce zlúčiť s Infra Services. Argumentuje hospodárnosťou a efektívnosťou

Foto: FB Bratislavská vodárenská spoločnosť

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) sa plánuje zlúčiť s jej dcérskou firmou Infra Services (INS). Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktorý dnes (18. februára) schválili bratislavskí mestskí poslanci (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Podľa vodárenskej spoločnosti ide o najlepšie riešenie z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti ďalšieho poskytovania služieb.

Vlani sa BVS stala stopercentným akcionárom Infra Services

BVS je obchodná spoločnosť s majetkovou účasťou mesta Bratislava, ktoré má postavenie akcionára spoločnosti s väčšinovým podielom (59,29 %).

Infra Services je zase dcérskou spoločnosťou BVS, v ktorej má vodárenská spoločnosť od polovice júla minulého roka postavenie jediného akcionára so stopercentným podielom, keďže BVS vlani odkúpila zvyšných 49 percent akcií Infra Services. O zvláštnych machináciách v tejto dcérskej spoločnosti sme podrobne písali už v minulosti.

BVS zaplatila za akcie Infra Services súkromnej spoločnosti GGD, za ktorou stojí kontroverzný podnikateľ Ivan Kmotrík, šesť miliónov eur.

Súčasťou transakcie bolo aj rozdelenie zostatku na účtoch spoločnosti podľa pomeru akcií, čo pre súkromníka aj samotné vodárne predstavovalo asi dva milióny eur. Predávajúci takisto získal pozemok na Hraničnej ulici v Ružinove, ktorého hodnota je podľa znaleckých posudkov približne 2,5 milióna eur.

Návrh musia schváliť ešte orgány BVS

BVS predložila vyčíslenie nákladov, ktoré sú nevyhnuté na ďalšie samostatné fungovanie INS. Podľa vedenia podniku dospela vodárenská spoločnosť v analýze k záveru, že z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti ďalšieho poskytovania služieb je najlepším riešením zlúčenie oboch spoločností podľa ustanovení Obchodného zákonníka.

So závermi BVS sa stotožňuje aj útvar správy mestských podnikov, ktorý funguje od januára tohto roka a jeho cieľom je zlepšiť hospodárenie bratislavských mestských firiem.

Po tom, ako zastupiteľstvo odsúhlasilo zlúčenie spoločností, predstavenstvo BVS predloží návrh na schválenie orgánom vodárenskej spoločnosti.

Čím argumentuje BVS?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.