Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Bratislavských vodárov trápi zima a zlý stav sietí

Okrem mrazov a zamrznutých vedení v zimných obdobiach znepokojuje vodárenské spoločnosti predovšetkým nedostatok financií na modernizáciu.

Bratislavských vodárov trápi zima a zlý stav sietí

Zsolt Lukáč v TA3

Zima so sebou prináša značný počet porúch či havárií vodárenskej infraštruktúry, čo môže vo vysokej miere ovplyvniť zásobovanie vodou, a tým aj celkový komfort obyvateľov.

Bratislavská vodárenská spoločnosť má s následkami mrazov taktiež negatívne skúsenosti. Generálny riaditeľ spoločnosti Zsolt Lukáč podrobne zanalyzoval, aké dôsledky prinášajú zimné mesiace pre pracovníkov vodární, ale aj aké ostatné nedostatky vidí v poskytovaní vodárenských služieb.

Vlaňajšia zima predstavovala pre vodárov väčší problém

Zatiaľ čo v januári 2017 zaznamenala BVS až 407 porúch na rozvodných sieťach, za tento rok je to doposiaľ o polovicu menej. Dôvodom je pomerne mierna zima v porovnaní s minulým rokom.

„Tým, že pracujeme s materiálom, ako je voda, a voda podlieha zamŕzaniu, z tohto vyplýva, práve to zimné obdobie je určitým ohrozujúcim elementom, alebo faktorom, ktoré nám vodárom spôsobuje vrásky na čele s ohľadom na to, že rôzne časti našich vedení môžu a aj zamŕzajú,“ vysvetlil Lukáč pre TA3.

foto: Pixabay

Napriek tomu však už Bratislavská vodárenská spoločnosť za túto zimu zaznamenala viac ako 160 prípadov, kedy pracovníci museli reagovať na zamrznuté časti potrubí. Nešlo len o tenšie potrubia, ktoré dodávajú spotrebiteľom pitnú vodu a kde je voda menej v pohybe.

Poruchy zaznamenali aj na častiach kanalizačných sietí, kde pri prečerpávaní voda zamŕza. „Všetky poruchy sú ihneď opravované, čo vyžaduje vysoké pracovné nasadenie opravárenských tímov, ale aj vyššie finančné výdaje,“ objasnil Lukáč.

Niektoré vodovodné siete sú už dávno za zenitom

A v čom vidí generálny riaditeľ BVS najväčší problém? Predovšetkým v skutočnosti, že financovanie slovenského vodárenstva je už dlhú dobu výrazne poddimenzované. Investície, ktoré smerujú do vodárenstva, by mali mať dlhodobý charakter. To však na Slovensku nezaznamenávame.

Jedným z hlavných následkov danej skutočnosti je podľa Lukáča to, že veľké množstvo potrubí či sietí, ktoré jednotlivé vodárenské spoločnosti spravujú, je už dávno po lehote projektovanej životnosti.

Z toho vznikajú rôzne riziká, ktoré sa snažia spoločnosti postupne eliminovať. Tisíckam občanom totiž hrozí, že budú mať znefunkčnené svoje vedenie, a teda aj samotné dodávky vody.

Podľa Lukáča spoločnosť spravuje viac ako 3000 km verejných vodovodných a viac ako 1600 km kanalizačných sietí. Problémom však je, že pomerne podstatná časť týchto sietí z technologického hľadiska nevyhovuje.

„Čiže to je nie malá časť, ktorá je v našej správe a z tohto, čo sme identifikovali, čisto len z toho materiálne-technologického hľadiska, tak zhruba 200 kilometrov je takých, ktoré naozaj sú ohrozené a z pohľadu ohrozenosti jedna z možností je oprava, údržba, rekonštrukcia, prípadne výmena určitej časti. Ale čo je nevyhnutné a z tohto pohľadu naozaj sa snažíme precízne pristupovať, aby sme z hľadiska čistenia a udržateľnosti primeranej kvality tejto siete aj s tými materiálmi, ktoré sú zakopané, aby sme s nimi ešte vydržali,“ poukazuje na problém Lukáč.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Vlahový deficit môže podľa hydrometeorológov na jar výrazne skomplikovať situáciu poľnohospodárom.

Rastú straty vody, ukazuje nová správa. Z vodovodov uniká každý štvrtý liter

Rastú straty vody, ukazuje nová správa. Z vodovodov uniká každý štvrtý liter

Po ceste k odberateľom sa z potrubí stráca 26,6 % vody, hlási envirorezort. V Česku je to 14,8 %.

Štyri obce plánujú spoločnú kanalizáciu a ČOV, vyčistená voda pôjde do potoka

Štyri obce plánujú spoločnú kanalizáciu a ČOV, vyčistená voda pôjde do potoka

Projekt už majú na stole povoľovacie orgány.

X
X
X
X