Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Bezpečnostná rada by mala zanalyzovať riziko zásobovania pitnou vodou na Žitnom ostrove

Okrem znižovania množstva pesticídov požadujú autori otvoreného listu aj lepšiu kontrolu bezpečnosti zásob s pitnou vodou.

Bezpečnostná rada by mala zanalyzovať riziko zásobovania pitnou vodou na Žitnom ostrove

Foto: Pixabay

Slovenský ochranársky snem (S-O-S) odoslal otvorený list predsedovi vlády, ministrovi životného prostredia, ministrovi zdravotníctva a ďalším kompetentným inštitúciám. Dôvodom je reakcia vládnych orgánov na kontamináciu vodných zdrojov na Žitnom ostrove.

Vo svojom liste požadujú od premiéra a dotknuté ministerstvá, aby uskutočnili konkrétne kroky a zamedzili podobným problémom do budúcnosti.

Bremená minulosti

Autori listu poukazujú na to, že v slovenskom priestore nejde o prvý prípad znečistenia. Už občianski aktivisti vo svojej knižke Bratislava/nahlas z roku 1987 poukazovali na zanedbávanie ochrany vodných zdrojov na Slovensku.

„V našom meste sa stali problematickými základné podmienky života, znečistenie ovzdušia ohrozuje zdravie prakticky všetkých obyvateľov, najmä starých, chorých a detí. Ohrozené sú i prirodzené zásoby vody a kvalita tej, ktorá tečie z vodovodov v našich domácnostiach je podľa meraní hygienikov neuspokojivá,“ uvádza sa v publikácii.

V publikácii okrem iného aktivisti vyzývali k otvorenej diskusii ohľadom stavu životného prostredia v niekdajšom Československu. Autori už vtedy kritizovali ohrozovanie podzemných vôd rôznymi priemyselnými odvetviami a Slovnaftom.

„Iniciatíva Bratislava/nahlas prispela významnou mierou k tomu, ako kultivovane prebehla Nežná revolúcia na Slovensku, že dnes dýchame čistejší vzduch a žijeme v demokratickom štáte, ktorý garantuje základné slobody vrátane slobody slova,“ uvádza NR SR v svojom uznesení z roku 2012 poctu tomuto projektu.

Deklaratívne vyjadrenia však nestačia. Pokým vláda nepreukáže, že uskutočňuje reálne kroky k tomu, aby bola ochrana životného prostredia samozrejmosťou, podobné listy a sťažnosti sa budú pravdepodobne hromadiť.

Podľa samotných signatárov je „kontaminácia Žitného ostrova zločin proti prírode i proti ľudskosti“.

Potreba rezolútnych krokov

A čo autori otvoreného listu požadujú? Predovšetkým prijatie razantných opatrení zo strany ústredných orgánov, vlády, príslušných ministerstiev a inšpekčných orgánov. Dôležité je, aby výrazne zmenili spôsob fungovania svojich rezortov.

Aktivisti v liste vyzývajú ministerstvo životného prostredia, aby vykonalo zásadné kroky v zmene vodnej politiky a zároveň naštartovalo procesy systémovej a reálnej ochrany vôd na Slovensku podľa požiadaviek Rámcovej smernice o vode.

Podľa Slovenského ochranárskeho snemu by mal štát preveriť kvalitu vodárenských zdrojov nielen na Žitnom ostrove, ale aj v ostatných významných regiónoch. Výsledky však musia byť sprístupnené širokej verejnosti.

Práve nedostatok informácií predstavuje jeden z hlavných problémov, keďže jednotlivé inštitúcie nepodávajú verejnosti všetky výsledky. Občan má však právo vedieť, akej kvality je voda, ktorú každodenne pije.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.