NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Znečistila výstavba bratislavského obchvatu Jarovské rameno?

Internetom sa posledné dni šíria fotografie a videá znečistenej vody, uhynutého bobra, či rýb. Neznámy páchateľ údajne vyváža stavebný odpad do vôd Jarovského ramena v Bratislave.

Znečistila výstavba bratislavského obchvatu Jarovské rameno?

Bratislava.dnes24.sk

Po hromadnom úhyne rýb v Malom Dunaji čelí povodie Dunaja ďalšiemu ekologickému škandálu. Inštitút pre rozvoj Bratislavského samosprávneho kraja upozornil na to, že neznámy páchateľ vyváža stavebný odpad do vôd Jarovského ramena v Bratislave.

Polícia už v tejto súvislosti začala trestné stíhanie vo veci zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi.

„Podľa doterajších informácií sa miesto skutku má nachádzať v katastrálnom území mestskej časti Jarovce. Vzhľadom na citlivosť a závažnosť tohto prípadu bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť," povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Slamková.


Sme šokovaní, ako niekto môže stavebným odpadom znečisťovať chránené územie. Jarovské rameno je súčasťou chráneného územia európskeho významu Natura 2000. Po zistení sme okamžite kontaktovali políciu, ktorá začala konať,” uviedol Miroslav Dragun, riaditeľ Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja pre Bratislavské noviny.

Odpad podľa aktivistov pravdepodobne pochádza z neďalekej skládky na Kopčianskej ulici. Na rovnaké miesto sa vyváža aj odpad zo stavby obchvatu v rámci projektu D4R7.


Vo vode sme našli aj niekoľko uhynutých rýb. Takto znečistené chránené územie je dôvodom na obavu, že sa páchateľ nezastaví pred ničím. Preto sme požiadali ministra dopravy Árpáda Érseka o stretnutie a vyzývame ho, aby sa týmto problémom začal zaoberať,” upozornil Dragun.

Na nebezpečný materiál, používaný pri stavbe D4 a R7, upozornili koncom mája aj bratislavský mestský poslanec a vicestarosta Jaroviec Jozef Uhler a bratislavský mestský poslanec a vicestarosta Rusoviec Radovan Jenčík. Tí majú podozrenie, že na stavbu v okolí Jarovského ramena sú použité tisíce ton betónového recyklátu s podielom škvary.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) dal koncom mája pokyn, aby podozrenie, či sa na stavbe obchvatu v týchto miestach používa nebezpečný materiál, preverila Slovenská inšpekcia životného prostredia.Konzorcium, ktoré diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 stavia, deklaruje, že podzemná ani povrchová voda nie je v dôsledku výstavby znečistená, čo mali preukázať aj výsledky skúšok.

Materiál, ktorý spoločnosť D4R7 Construction využíva pri stavbe diaľnice a rýchlostnej cesty, preverujeme. Podľa výsledkov skúšok ide o inertný materiál a nehrozí riziko znečistenia," uviedol stavebník.

Tvrdí, že v rámci projektu zaviedol plán environmentálneho monitoringu, na základe ktorého počas doby výstavby sleduje zložky životného prostredia, vrátane povrchovej a podzemnej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X