Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Zmena stanov BVS vyhovuje len dvom mestám, tvrdí Miroslav Dragun

Malí akcionári nesúhlasia so zmenou stanov v BVS. Na valnom zhromaždení sa budú snažiť, aby nedošlo k ich presadeniu.

Zmena stanov BVS vyhovuje len dvom mestám, tvrdí Miroslav Dragun

Foto: FB Miroslav Dragun

Malí akcionári sú presvedčení, že zmena stanov bude vyhovovať len hlavnému mestu a mestu Skalica. Médiá o tom informoval zástupca minoritných akcionárov Miroslav Dragun. Tí spoločne zastupujú asi 6 percent akcionárov spoločnosti.

„Chcem v mene akcionárov vyjadriť pohoršenie nad konaním hlavného mesta na včerajšom mestskom zastupiteľstve,“ konštatuje Dragun.

Dodáva, že minoritní akcionári sa o všetkom dozvedeli až z médií alebo im v predvečer zastupiteľstva prišiel mail s tým, že stanovy sa budú meniť práve takýmto spôsobom.

„My, ako malí akcionári, sme mali rokovanie s hlavným mestom v pondelok, ktoré bolo zastúpené s viceprimátorkou pani Kratochvílovou,“ vysvetľuje občiansky aktivista.

Na tomto stretnutí im bolo údajne sľúbené, že akcionári budú postupovať spoločne. Malo sa to týkať prípadnej zmeny stanov aj samotných personálnych zmien. Zároveň dodáva, že takéto zmeny sú absolútne potrebné.

„K tým personálnym nomináciám poviem len toľko, že keby toto spravil primátor Ftáčnik, primátor Nesrovnal, alebo, nedajbože, primátor Ďurkovský, že by v predvečer zastupiteľstva položil na stôl štyri neznáme mená, tak dovolím si tvrdiť, že poslanci aj verejnosť by ho zlynčovali,“ dodáva Dragun.

Neznáme osoby

Zdôrazňuje, že akcionári nevedia, kto sú títo štyria ľudia. Podľa všetkého má dočasný predseda predstavenstva pochádzať zo sféry poisťovníctva, člen predstavenstva Miloslav Hrádek má byť bývalý riaditeľ pohrebníctva Marianum, pričom ďalší dvaja členovia predstavenstva sú vraj úplne neznáme osoby.

„Treba si uvedomiť, že BVS je strategický podnik, ktorý je súčasťou kritickej infraštruktúry štátu,“ konštatuje zástupca malých akcionárov.

Tu je však dôležité poznamenať, že vymenovanie nových členov predstavenstva aj dozornej rady má byť len dočasné. Zároveň chce mesto zabezpečiť, že tieto osoby nebudú mať vplyv na rozhodovanie v rámci budúcej výberovej komisie, o ktorej zriadení rozhodlo vo štvrtok (7.2.) mestské zastupiteľstvo.

Kritizujú aj zmenu stanov

 „Druhá, ešte zásadnejšia vec, ktorá sa týka BVS, je zmena stanov. Hlavné mesto urobilo to, že naplnilo stanovy novým orgánom, ktorý sa má volať Výbor akcionárov,“ vysvetľuje Dragun.

Tento výbor má odobrať práva valnému zhromaždeniu spoločnosti, pričom bude zložený z akcionárov, ktorí vlastnia viac ako 5 percent.

Dragun dodáva, že ide o mesto Skalicu, ktoré predalo časť svojich akcií jednému z oligarchov Ivanovi Kmotríkovi.

Ďalším akcionárom je už len samotné hlavné mesto. Zmena stanov tak podľa neho vyhovuje len týmto dvom subjektom. Bude sa to týkať takých rozhodnutí, akými je napríklad zrušenie či založenie dcérskej spoločnosti.

„Čiže hlavné mesto bude rozhodovať o tom, či dovolí vstup nejakého iného súkromníka do dcérskych spoločností, či založí nové spoločnosti, či zruší spoločnosti, či čokoľvek bude robiť,“ dodáva občiansky aktivista.

To podľa Draguna predstavuje veľký problém, lebo týmto krokom bude hlavné mesto obchádzať ostatných akcionárov spoločnosti.

Občiansky aktivista zároveň zdôrazňuje, že na valnom zhromaždení urobia minoritní akcionári všetko pre to, aby zmena stanov neprešla, keďže podľa neho ohrozuje práva všetkých ostatných akcionárov riadne sa podieľať na riadení BVS.

„Treba si uvedomiť, že BVS má viac ako 88 akcionárov. Akceptujeme práva majoritného akcionára, hlavného mesta, že má 59 % a má právo na väčšinové rozhodovanie v spoločnosti, ale myslíme si, že keď pán primátor Vallo prišiel s novým, transparentným, lepším, efektívnejším riadením, tak je pre nás nepochopiteľné, že bez akejkoľvek konzultácie, komunikácie alebo aspoň formálnej dohody s ostatnými malými akcionármi urobil personálne zmeny a zmeny v stanovách spoločnosti,“ kritizuje situáciu Dragun.

V hre sú aj pochybné dcérske spoločnosti

BVS má svoj podiel aj v dcérskych spoločnostiach BIOENERGYINFRA SERVICES. Dragun dodáva, že hlavné mesto si chce nanominovať do dozornej rady v INFRA SERVICES troch svojich členov.

Zaujímavosťou však podľa neho je, že dozorná rada má jedného člena z BVS, jedného zo spoločnosti HEDIN, pričom jeden člen patrí zamestnancom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.