Výskumníci sledovali správanie vírusov v dynamických podmienkach. Analyzovali, ako sa v životnom prostredí šíria a rozpadajú.
Jedným z dôsledkov zmeny klímy je čoraz častejší výskyt extrémnych výkyvov počasia. Nový výskum poukazuje na skutočnosť, že narastajúca frekvencia dlhotrvajúcich dažďov či vĺn horúčav zároveň zvyšuje pravdepodobnosť vystavenia vírusom spájajúcim sa s odpadovými vodami v riekach, jazerách a pobrežných oblastiach.
Intenzívne zrážky totiž môžu mať za následok preťaženie mestských kanalizačných systémov dažďovou vodou, v dôsledku čoho do riek, jazier a pobrežných vôd neraz preniká neupravená odpadové voda, ktorá obsahuje ľudské patogény.
Zo štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom periodiku Water Research, vyplýva, že vírusy súvisiace s odpadovými vodami môžu pri určitých poveternostných podmienkach prežiť aj niekoľko dní, čo môže vystavovať zdravotným rizikám veľký počet ľudí po celom svete.
Sledovali vírusy z odpadových vôd
Neupravená odpadová voda obsahuje množstvo zložiek, vrátane ľudského moču a exkrementov, potravinového odpadu, farmaceutík, baktérií a vírusov.
Hoci väčšina vírusov, ktoré vylučujú ľudia, je relatívne neškodná, enterovírusy, norovírusy a mnohé ďalšie vírusy spôsobujúce ochorenia prenikajú z tiel infikovaných osôb do kanalizačného systému v miliardách častíc, a to aj po odznení príznakov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.