Výskumníci analyzovali zrážkové anomálie vo viac ako tisícke miest po celom svete. Skonštatovali, že medzi mestskými a vidieckymi oblasťami existujú výrazné odchýlky v úhrne zrážok.
Analyzovali zrážkové anomálie
Urbanizácia má pomerne známy vplyv na teplotu, ktorého výsledkom je, že v mestách je často merateľne teplejšie ako v okolitých vidieckych oblastiach. Tento jav má dokonca pomenovanie – nazýva sa „efekt teplotného ostrova v mestách“.
Menej sa hovorí o tom, že tento efekt má aj protipól, ktorého dôsledky sú podobne závažné. Ide o takzvaný „efekt zrážkovej anomálie v mestách“, ktorý označuje skutočnosť, že mestský rozvoj viditeľne vplýva na množstvo zrážok, ktoré spadnú v danej lokalite.
V novej štúdii vedci z Texaskej univerzity v Austine zhromaždili údaje o zrážkových anomáliách v 1 056 mestách po celom svete, pričom ich analýzou dospeli k záveru, že vo viac ako šesťdesiatich percentách skúmaných miest prší viac ako v okolitých vidieckych oblastiach, pričom v niektorých prípadoch sú rozdiely v zrážkach významné.
Napríklad v Houstone, meste s najväčším počtom obyvateľov v štáte Texas, dopadne ročne v priemere o takmer 13 centimetrov zrážok viac ako na území vidieku v jeho okolí. Táto skutočnosť môže mať ďalekosiahle dopady, ktoré sa v najvážnejšom prípade môžu prejaviť v podobe prudkých záplav v husto zastavaných mestských oblastiach.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.