BELIMO
INISOFT

Prispejú na obnovu malých vodných nádrží. Česi chcú podporiť zadržiavanie vody v krajine

Z príspevku je možné zafinancovať aj výstavbu alebo rekonštrukciu technických objektov.

rybník

Foto: Depositphotos

Zadržiavanie vody v krajine by u našich západných susedov malo podporiť nové kolo dotácií. Český rezort životného prostredia v utorok 2. mája informoval, že na čiastkové opravy malých vodných nádrží je zo špeciálnej výzvy z Plánu obnovy a odolnosti vyčlenených viac ako 30 miliónov korún (v prepošte cca 1,3 mil. eur).

Majitelia či nájomcovia malých vodných nádrží tak môžu získať financie napríklad na opravy hrádzí, odťaženie sedimentu či výsadby kríkov a stromov na brehoch. 

Podporia aj rekonštrukcie hrádzí 

„Malých vodných nádrží sú v našej krajine tisíce a niektoré často potrebujú len čiastočnú opravu, aby plnili svoju funkciu v krajine. Práve preto teraz otvárame novú výzvu z Národného plánu obnovy, ktorá ich čiastkovej rekonštrukcii umožní,“ opisuje Pavel Pešout z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR.

„K obnove vodného režimu našej krajiny vedie kombinácia mnohých krokov. Čím viac tôní, rašelinísk, rybníkov, alejí, meandrujúcich potokov a riek či remízkov, tým pomalšie voda zo krajiny odtečie. Rôznymi dotačnými programami sa preto snažíme vlastníkov či nájomcov motivovať, aby k ozdraveniu našej krajiny prispeli. Chceme, aby možnosti podpory boli čo najširšie,“ konštatuje Petr Hladík (KDU-ČSL), minister životného prostredia.

Podporu na čiastkové opravy malých vodných nádrží (MVN) je možné získať na realizáciu jednej alebo viacerých z činností, akými sú uloženie, rozprestretie materiálu (sedimentu), výstavba alebo rekonštrukcia technických objektov (hrádze, výpustné zariadenie, bezpečnostné prelivy, a pod.), výsadby sprievodných brehových porastov. Predpokladom na získanie dotácie je, že čiastková rekonštrukcia MVN povedie (postačí) k dlhodobému udržaniu existencie biotopu ak zachovaniu schopnosti zadržať vodu v krajine.

Pokryjú 80 % nákladov

Maximálna výška podpory pre jeden projekt je 2,5 mil českých korún, pričom môže 80 % uznateľných nákladov. Pre maximálnu výšku pomoci je teda nutné, aby uznateľné náklady boli minimálne vo výške 3,125 mil. korún.

Žiadateľom ani majiteľom MVN pritom nesmie byť subjekt, ktorý má ako hlavnú alebo vedľajšiu ekonomickú činnosť sladkovodnú akvakultúru. MVN tiež nesmie byť využívané na chov rýb a hydiny na komerčné účely.

Podrobné informácie vrátane príručky pre žiadateľov sú na stránkach dotačného portálu Financie pre prírodu a krajinu. V prípade otázok je možné sa obrátiť na pracovníkov príslušného regionálneho pracoviska AOPK ČR.

„V najbližších dňoch sa tiež otvorí ďalšia výzva, je určená na spracovanie štúdií na posúdenie potenciálu zadržiavania vody v krajine a návrhy konkrétnych opatrení, ktoré môžu pomôcť,“ avizovalo ministerstvo v tlačovej správe.

 
 

Zostáva vám 0% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.