Ročne dodajú do siete asi 55-tisíc megawatthodín elektrickej energie.
Biomasa má veľký energetický potenciál. V kombinácii so stabilizovanými kalmi z čistiarní odpadových vôd (ČOV) dokážeme zabezpečiť spoľahlivú dodávku energií v regionálnom meradle a nahrádzať fosílne palivá. Okrem energetického benefitu je ďalšou výhodou tohto procesu zhodnotenie odpadového materiálu.
V rámci diskusie EE Club o perspektíve biomasy vo výrobe tepla, ktorú zorganizoval denník Energie-portal.sk, to uviedol Pavol Fitko, člen predstavenstva spoločnosti ECOSTART, ktorá na výrobu elektriny a tepla využíva biomasu v kombinácii s kalmi z čistiarní odpadových vôd a biologicky rozložiteľným odpadom (BRO). Pozrite si záznam diskusie.
Prvotným cieľom bolo zhodnotiť kaly
Spoločnosť ECOSTART je výrobca elektrickej energie a tepla z OZE so sídlom v Badíne. Podnik je pritom prevádzkovateľom prvej slovenskej elektrárne na výrobu zelenej elektrickej energie z fermentovanej zmesi.
„Náš príbeh vychádzal z toho, ako sa postaviť k zhodnocovaniu odpadov a konkrétne k zhodnocovaniu kalov z čistiarní odpadových vôd. Ten príbeh bol teda postavený na odpadoch. Následne sme časom dospeli k nejakej receptúre, ktorá pozostávala zo stabilizovaných kalov z komunálnych čistiarní odpadových vôd a biomasy,“ vysvetľuje P. Fitko.
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.