NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Treba zabezpečiť vodomery, mrazy ich môžu poškodiť. Vodárenské spoločnosti dávajú rady

Myslieť treba na zabezpečenie potrubí, ale aj samotného vodomera.

vodomer

Foto: Pixabay

Príchod zimných mrazov znamená, že odberatelia vody by mali skontrolovať zabezpečenie svojich vodomerov. Nízke teploty ich môžu poškodiť.

Rady, ako zabezpečiť teplomery, sme na Voda-portal.sk priniesli už dávnejšie. Teraz sa o tipy podelilo aj viacero vodárenských spoločností.

Zabezpečením vodomeru môžu odberatelia podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti predísť problémom s dodávkou vody, ale aj finančnej strate, keďže výmenu poškodeného vodomeru z dôvodu zlej ochrany znáša na vlastné náklady zákazník.

„Aj keď vodomer nie je vo vlastníctve majiteľa nehnuteľnosti, je jeho povinnosťou zabezpečiť ochranu vodomeru pred poškodením,“ upozornila tento týždeň BVS.

Najčastejšou zimnou poruchou podľa bratislavských vodárov býva prasknutie vodomeru v dôsledku mrazov. „Ide hlavne o záhrady a chatové oblasti, v ktorých sa majitelia cez zimné obdobie nezdržiavajú a nevypustia vodu zo systému. Vodomer však môže zamrznúť aj v dome, kde je malý odber vody, ak je nainštalovaný nízko pod stropom šachty alebo je nedostatočne zabezpečené uzatváranie šachty. “

Na druhej strane o zamrznutie vodomeru sa netreba obávať, pokiaľ je vodomerná šachta dostatočne priestranná, je dobre zaizolovaná, teda ak je poklop utesnený a presne dosadá, a vodu denne používate. Na druhej strane ak je vodomer umiestnený vo vonkajších priestoroch, kde ho môžu ohrozovať mrazy, treba ho zabezpečiť.

„Umiestnite nad vodomer kryciu vrstvu izolačného materiálu. Najvhodnejšou a najbežnejšou pomôckou je polystyrén. Osvedčenou alternatívou je tiež izolačná vata. Dajte však pozor, aby nebola sklená. Dbajte na to, aby vonkajšia vodomerná šachta bola dôkladne uzavretá a jej vstup bol upravený tak, aby do nej nevnikla povrchová voda,“ radí BVS.

Vlastné rady v tejto súvislosti v uplynulých dňoch predstavila aj Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS). „V našej podtatranskej oblasti je nezamŕzajúca hĺbka zeminy 1,50 m,“ vysvetľujú vodári.

Ak je vodomer umiestnený vo vonkajších priestoroch (vodomernej šachte), PVPS radí v prvom rade dôkladne uzavrieť šachtu a jej poklop prikryť tepelnou izoláciou, napríklad polystyrénom. „Vodomer zabezpečte tepelnou izoláciou v prípade zvlášť silných mrazov. Pokiaľ je vodomer osadený v nezamŕzajúcej hĺbke, nie je izolácia potrebná,“ konštatujú vodári.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Senzorové batérie v toaletách sú hygienickejšie ako bežné kohútiky, pretože zabraňujú šíreniu baktérií dotykom. Sú ideálne pre komerčné budovy s vysokou prevádzkou, ale aj pre domáce použitie.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

Konsolidované znenie nariadenia vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 755/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška neregulovaných platieb, výška poplatkov a podrobnosti súvisiace so spoplatňovaním užívania vôd.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

Prinášame konsolidované znenie schválených zmien v zákone č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a súvisiacich zákonoch po novele, ktorú schválila NR SR dňa 25. novembra 2021.

X
X
X
X