Macro Components
INNOGY
BELIMO

Vodohospodárska výstavba zrušila tender na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo

Medzi hlavné problémy tendra patrili nejasne a zložito formulované podmienky účasti, nesprávne definovaná terminológia či nelogické nastavenie súťaže.

Vodohospodárska výstavba zrušila tender na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo

Foto: Slovenské elektrárne

Vodohospodárska výstavba v pondelok (15. februára) zrušila verejné obstarávanie na zákazku „Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo“ vyhlásené začiatkom septembra 2017. Informoval o tom štátny podnik s tým, že samotný priebeh zákazky už od začiatku vykazoval znaky pochybení, na ktoré poukazoval aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

V januári 2018 predložili cenové ponuky štyri subjekty, a to ČKD Blansko Engineering, METROSTAV, Združenie Dunaj a Združenie Gabčíkovo, ktorého vedúcim členom je slovenská spoločnosť CEDIS.

Úrad už v októbri 2019 začal konanie kontroly verejného obstarávania pred podpisom zmluvy na základe vlastného podnetu. Predchádzalo tomu vydanie rozhodnutia o predbežnom opatrení, čím ÚVO pozastavil ďalšie kroky štátneho podniku v rámci verejného obstarávania.

Koncom vlaňajšieho februára úrad vydal rozhodnutie, v ktorom nariadil zrušiť výsledok vyhodnotenia ponuky úspešného uchádzača, Združenia Gabčíkovo, a opätovne vyhodnotiť splnenie podmienky účasti.

Dôvodom mali byť nezrovnalosti, chýbajúce údaje či dôvodné pochybnosti, ktoré pramenili aj z údajov uvedených v predloženej referencii víťaza súťaže. Združenie Gabčíkovo sa však voči rozhodnutiu odvolalo. Následne začala vo veci konať Rada ÚVO. Tá vlani v júli potvrdila rozhodnutie z februára.

Chýbala aj komplexnosť riešenia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.