Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Vodohospodárska výstavba zrušila tender na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo

Medzi hlavné problémy tendra patrili nejasne a zložito formulované podmienky účasti, nesprávne definovaná terminológia či nelogické nastavenie súťaže.

Vodohospodárska výstavba zrušila tender na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo

Foto: Slovenské elektrárne

Vodohospodárska výstavba v pondelok (15. februára) zrušila verejné obstarávanie na zákazku „Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo“ vyhlásené začiatkom septembra 2017. Informoval o tom štátny podnik s tým, že samotný priebeh zákazky už od začiatku vykazoval znaky pochybení, na ktoré poukazoval aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

V januári 2018 predložili cenové ponuky štyri subjekty, a to ČKD Blansko Engineering, METROSTAV, Združenie Dunaj a Združenie Gabčíkovo, ktorého vedúcim členom je slovenská spoločnosť CEDIS.

Úrad už v októbri 2019 začal konanie kontroly verejného obstarávania pred podpisom zmluvy na základe vlastného podnetu. Predchádzalo tomu vydanie rozhodnutia o predbežnom opatrení, čím ÚVO pozastavil ďalšie kroky štátneho podniku v rámci verejného obstarávania.

Koncom vlaňajšieho februára úrad vydal rozhodnutie, v ktorom nariadil zrušiť výsledok vyhodnotenia ponuky úspešného uchádzača, Združenia Gabčíkovo, a opätovne vyhodnotiť splnenie podmienky účasti.

Dôvodom mali byť nezrovnalosti, chýbajúce údaje či dôvodné pochybnosti, ktoré pramenili aj z údajov uvedených v predloženej referencii víťaza súťaže. Združenie Gabčíkovo sa však voči rozhodnutiu odvolalo. Následne začala vo veci konať Rada ÚVO. Tá vlani v júli potvrdila rozhodnutie z februára.

Chýbala aj komplexnosť riešenia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.