V projekte sa majú vyjasniť otázky, akou technológiou bude environmentálna záťaž sanovaná. Hotový by mal byť do konca budúceho roka.
Toxické gudrónové jamy v Predajnej na Horehroní čistia štátni vodohospodári. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) s tým, že rezort zabezpečil odborníkov, ktorí trvale monitorujú výšku hladiny gudrónových jám.
Toxický odpad z gudrónov trápi miestnych obyvateľov už desaťročia, keďže ide o pozostatok ťažkého priemyslu zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Na skládku bol ukladaný priemyselný odpad z kyslej rafinácie ropy – gudrónu, ktorý produkovala Petrochema.
Tento rafinérsko-petrochemický podnik spracovával ropu procesmi sulfonačných a adsorpčných technológií. Finálnymi produktmi výrobného procesu boli napríklad rôzne mazacie a špeciálne oleje.
Monitoring kvality podzemných vôd v lokalite tejto starej envirozáťaže pritom odhalil niekoľkonásobné prekročenia vo viacerých ukazovateľoch.
V Informačnom systéme environmentálnych záťaží je uvedené, že skládka gudrónov sa vyznačuje vysokou koncentráciou kyseliny sírovej. Znečistenie podzemných vôd v danej lokalite sa zistilo pre organické aj anorganické ukazovatele.
Monitoring v nedávnej minulosti odhalil, že z dlhodobého hľadiska je tu možné sledovať stúpajúci trend znečistenia v prípade amónnych iónov, arzénu, celkového organického uhlíka, dusičnanov, chloridov, mangánu a síranov.
Ako prebieha čistenie?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.