Novela zákona teraz smeruje do NR SR.
Vodárenské spoločnosti nedostatočne investujú do obnovy infraštruktúry a časť svojich príjmov utrácajú nehospodárne. Tak by sa dali zhrnúť hlavné závery, ktoré vo svojej tohtoročnej správe po kontrolách v štvorici vybraných vodárenských spoločností Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Správu NKÚ vláda prerokovala 4. septembra 2024, kedy ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi uložila, aby najneskôr do dvoch mesiacov predložil potrebné legislatívne zmeny riešiace výhrady NKÚ.
Envirorezort v tom čase avizoval, že veľkú novelu pripravuje a po konzultácii s NKÚ ju aj predloží vláde. Stalo sa tak 30. októbra, kedy sme na Voda-portal.sk o návrhu podrobne referovali (plné znenie si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku).
Materiál neprešiel pripomienkovým konaním, z dielne rezortu smeroval rovno na rokovanie vlády, odkiaľ by putoval do parlamentu. Envirorezort vedený T. Tarabom ním zamýšľal presadiť viacero zásadných zmien.
Novelou zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách ministerstvo navrhovalo napríklad predkupné právo štátu vo vodárňach, posilnený dohľad nad ich hospodárením, ale aj obmedzenie týkajúce sa nakladania so ziskom. A to vrátane vodární, v ktorých je prítomný súkromný kapitál.
Vláda však rokovanie o tomto bode programu 30. októbra prerušila. Hoci s vlastnou iniciatívou medzičasom prišli opoziční poslanci, od konca októbra bolo okolo legislatívnych zmien ticho. Zmenilo sa to až včera (18. decembra) tým, že vláda schválila nový návrh ministerstva životného prostredia. Novela trojice zákonov ani tento raz neprešla medzirezortným pripomienkovým konaním a „ocitla“ sa až rovno na zasadnutí vlády.
Ďalším krokom teraz bude prerokovanie materiálu poslancami NR SR. Ak vládny návrh schvália, novela má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.
Čo schválila vláda
Väčšina vládou schválených zmien má zmeniť a doplniť zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ale zmeny čakajú aj zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach, zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.
Oproti pôvodnému zneniu, ktoré sa envirorezort neúspešne pokúsil pretlačiť vládou v októbri, nastalo vo schválenom znení viacero zmien.
Vlastníctvo vodární
Hoci prijatá novela podrobne upravuje predkupné právo štátu vo vodárenských spoločnostiach, na rozdiel od pôvodného októbrového návrhu už explicitne nehovorí o tom, že k akciám vodární sa môžu dostať iba samosprávy alebo štát.
Vládou schválené znenie na rozdiel od pôvodného návrhu už neobsahuje nasledovné ustanovenie: „Ten, kto má majetkovú účasť v právnickej osobe, ktorá je vlastníkom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie, môže previesť majetkovú účasť len na subjekt verejného práva podľa tohto zákona. K majetkovej účasti, ako sú obchodné podiely a akcie, nesmie zriadiť právo inej osoby, ako je subjekt verejného práva.“
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.