Čistiarne odpadových vôd môžu výraznou mierou prispieť k naplneniu princípov obehového hospodárstva. Treba však splniť niekoľko základných podmienok, myslí si EEA.
Čistenie odpadových vôd môže zohrávať kľúčovú úlohu v posune Európy k budúcnosti s nulovým znečistením tým, že budeme efektívnejšie využívať zdroje a prispievať k obehovému hospodárstvu.
Myslí si to Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá vo svojej najnovšej správe (odkaz na celú správu nájdete na konci článku) zdôrazňuje, že väčšina európskych čistiarní komunálnych odpadových vôd (ČOV) sa doteraz zameriavala na čistenie vody a jej vrátenie do životného prostredia jednoduchým, lineárnym prístupom.
Pripomína, že vďaka využitiu nových techník a inovácií môžu tieto zariadenia pôsobiť ako určité „zdrojové centrá“, ktoré budú poskytovať recyklovanú vodu, energiu, živiny a organické materiály na opätovné použitie.
Agentúra si je však vedomá toho, že sektor stojí pred viacerými výzvami. Tvrdí, že pomôcť by mohli ekonomické stimuly, prehodnotenie smerníc, ale najmä lokálne riešenia, ktoré sú prispôsobené miestnym podmienkam. Univerzálne riešenia v tomto prípade nie sú efektívnym nástrojom, myslí si EEA.
Zlepšujeme sa, ale stále nie sme v cieľovej rovinke
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.