Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

V antarktickom ľade boli po prvý krát objavené mikroplasty

Vedci objavili prvý krát v histórii mikroplasty v morskom ľade na pobreží Antarktídy. Odpad sem však zrejme nepricestoval pomocou morských prúdov.

V antarktickom ľade boli po prvý krát objavené mikroplasty

Foto: Piqsels

Aj keď boli zistené úrovne mikroplastov relatívne nízke, výskum naznačuje, že ani najvzdialenejší kontinent Zeme nie je chránený voči ľudským odpadkom.

Vedci z Inštitútu pre námorné a antarktické štúdie na Tasmánskej univerzite v Austrálii informovali o svojich zisteniach v časopise Marine Pollution Bulletin.

Výskumníci analyzovali ľadové jadro odobraté vo východnej Antarktíde v roku 2009, informuje portál IFL Science.

Infračervená spektroskopia odhalila, že roztopený morský ľad obsahoval 96 mikroplastických častíc, čo znamená približne 12 čiastočiek na liter. Tie pozostávali zo 14 rôznych typov polymérov.

Vedci sa domnievajú, že ide o prvé zdokumentovanie mikroplastov vo vzorkách morského ľadu z Antarktídy. Mikroplasty boli doteraz skúmané najmä v ľadovcoch rušnejšieho Severného ľadového oceánu.

Foto: Wikimedia Commons

Napríklad v roku 2018 nórski vedci zistili, že na všetkých miestach Arktídy, kde odobrali vzorky boli stopy po plastoch. Niektoré z nich obsahovali dokonca rekordné množstvo plastových čiastočiek – až dvanásťtisíc na liter.

Aj keď sú koncentrácie mikroplastov, ktoré sa nedávno našli v Antarktíde oveľa nižšie, vedci považujú tento “míľnik“ za nevítaný.


Ani odľahlosť južného oceánu nestačila na jeho ochranu pred plastovým znečistením, ktoré je dnes všadeprítomné v oceánoch po celom svete," uviedla pre univerzitné noviny Anna Kellyová, vedúca štúdie a študentka IMAS.

Až 75 percent identifikovaných plastov boli polyméry (polyetylén, polypropylén a polyamid), ktoré sa najčastejšie používajú v námornom priemysle. To naznačuje, že sa lode pravdepodobne zbavili plastových sietí a rybárskeho vybavenia v Južnom oceáne.

Anna Kellyová pri výskume ľadového jadra odobratého vo východnej Antarktíde. Foto: IMAS

K teórii o miestnom zdroji znečistenia prispieva fakt, že tieto mikroplastické častice boli väčšie ako tie, ktoré boli nájdené v Arktíde. Plast mal teda zrejme menej času na rozpad na menšie vlákna narozdiel od prípadu, kedy by bol prepravovaný na veľké vzdialenosti po morských prúdoch.

Medzi miestne zdroje by mohli patriť odevy a vybavenie, ktoré používajú turisti a vedci, zatiaľ čo skutočnosť, že sme tiež identifikovali čiastočky laku a plasty bežne používané v rybárskom priemysle naznačuje jeho námorný zdroj,“ doplnila Kellyová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X