Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

ÚRSO chce strážiť férové ceny vody pre domácnosti aj podnikateľov

Úrad tvrdí, že pri posudzovaní cenových návrhov regulovaných subjektov vždy hľadá všetky možné neoprávnené náklady a maximálne sa snaží znížiť cenu vody pre obyvateľov.

ÚRSO chce strážiť férové ceny vody pre domácnosti aj podnikateľov

Andrej Juris / Foto: Voda-portal.sk

Nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris predstavil svoje hlavné priority v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva na Slovensku.

Predovšetkým má ísť o prísne posudzovanie návrhov úprav cien vodného a stočného od regulovaných subjektov, zavedenie koncepcie ochrany zraniteľných odberateľov aj v oblasti vodárenstva a do budúcna tiež systémovú reformu celého systému regulácie vodárenstva s väzbou na ekologizáciu a s tým spojené využitie eurofondov.

ÚRSO pred niekoľkými dňami informoval, že pracuje na novej Regulačnej politike. V súvislosti s tým hovorca úradu Radoslav Igaz pre denník Voda-portal.sk uviedol, že ÚRSO plánuje zreálniť ceny vodného a stočného, keďže si uvedomuje problém podnikateľov vo vodárenstve, ako aj problém s podinvestovaním vodárenskej infraštruktúry.

Zároveň však zdôraznil, že pri formovaní novej politiky treba citlivo vnímať sociálne vplyvy týchto zmien na zraniteľných odberateľov.

ÚRSO okresal pôvodné návrhy cien

V najnovšej tlačovej správe ÚRSO pripomenul, že všetky cenové návrhy vodárenských spoločností musia byť racionálne zargumentované a zdokumentované.

„Na súčasné cenové návrhy od regulovaných subjektov sa úrad, samozrejme, pozerá z hľadiska štandardnej cenovej regulácie. Keď predložia racionálne a zdokladované argumenty, ceny zreálňujeme. Zároveň však vždy hľadáme všetky možné neoprávnené náklady a maximálne sa snažíme znížiť cenu vody pre obyvateľov,“ zdôrazňuje Andrej Juris.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia zhodnotí smernicu o kvalite vôd na kúpanie. Posvieti si na nové výzvy

Eurokomisia zhodnotí smernicu o kvalite vôd na kúpanie. Posvieti si na nové výzvy

Určité oblasti smernice si budú vyžadovať aktualizáciu. Komisia sa chce napríklad zamerať na látky vzbudzujúce nové obavy, ako sú mikroplasty či farmaceutiká. Posvieti si však aj na iné problémy.

NKÚ v tomto roku skontroluje hospodárenie vodární či manažment sucha

NKÚ v tomto roku skontroluje hospodárenie vodární či manažment sucha

Kontrola sa bude týkať dvoch vodárenských spoločností. Úrad tiež zverejní výsledky kontroly so zameraním na kvalitu monitorovania podzemných zdrojov pitnej vody.

Aktívne uhlie je kľúčom k odstraňovaniu stopových látok z odpadových vôd

Aktívne uhlie je kľúčom k odstraňovaniu stopových látok z odpadových vôd

Nemeckí vedci pracujú na novom postupe, ktorý zaručí, že čistiarne odpadových vôd zachytia aj stopové množstvá kontaminantov.