Situáciu zhoršuje rozmnoženie invázneho škodca.
Výrazné a dlhé obdobie sucha, aké Slovensko zaznamenalo aj pred dvomi rokmi, sa opakuje aj v lete 2024. Vyzerá však inak.
Konštatuje to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vo svojej analýze na konci augusta zhodnotil dopady aktuálneho sucha na vegetáciu. V porovnaní s predošlými rokmi odborníci hovoria o viacerých rozdieloch.
Aj keď miestami krajina v uplynulých mesiacoch zažila intenzívne búrky spojené so zrážkami a miestami dokonca najväčšie úhrny za storočia, v priebehu leta postihlo sucho rôznej intenzity väčšinu krajiny. Situáciu sme na Voda-portal.sk podrobnejšie rozobrali začiatkom augusta v tomto článku.
Ako sucho vplýva na lesy a vegetáciu
Po zrážkovo nadpriemernom júni boli v júli 2024 podľa SHMÚ zaznamenané výrazne nízke úhrny atmosférických zrážok. A dážď chýbal aj v auguste. Aj napriek vysokým úhrnom atmosférických zrážok, predovšetkým v priebehu júna, tak bola znížená dostupnosť vlahy pre vegetáciu po 70 % až 90 % času za posledné tri mesiace.
„Lesné ekosystémy boli v roku 2022 výrazne oslabené dlhotrvajúcim a intenzívnym suchom. V roku 2023 počas vegetačného obdobia bola najmä na západnom Slovensku vegetácia naďalej stresovaná suchom. Avšak, výraznejšie dopady sucha sme prostredníctvom hlásení od reportérov nezaznamenali. Výnimkou boli hlásenia o chradnúcich korunách bukov na jedincoch, ktorým v dôsledku sucha v roku 2022 počas leta opadli listy,“ opisuje SHMÚ situáciu v predošlých rokoch.
„Zaujímavá situácia nastala aj v auguste 2024, kedy bola hlásená zhoršená kondícia vegetácie na Slovensku, aj napriek výrazne kratšiemu suchu, ako tomu bolo v roku 2022. V niektorých lokalitách Považského Inovca, Tribeča, Zvolenskej kotliny, Horehroní, Slanských vrchov, Štiavnických vrchov sme zaznamenali prostredníctvom monitoringu dopadov sucha na lesné porasty letné žltnutie a následný opad listov najmä na buku lesnom, lipe a jelši v priebehu 2. dekády augusta 2024,“ konštatuje sa v analýze.
Na rozdiel od roku 2022 sa momentálne podľa SHMÚ prejavuje sucho aj žltnutím listov aj na väčších plochách dubových porastov. Ďalším problémom je invázny škodca.
Corythucha arcuata | Foto: SHMÚ / J. Rozkošný
„Prostredníctvom reportérov národnej reportovacej siete (lesníkov) sme zaznamenali v týchto lokalitách hlásenia o výraznej gradácii populácie invázneho škodcu Corythucha arcuata. Tá sa v roku 2022 vyskytovala vo výrazne nižšej početnosti a letné žltnutie listov na dube bolo počas leta 2022 vo výrazne nižšej miere,“ vysvetľuje SHMÚ.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.