Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Štyri obce v Novomestskom okrese chcú vybudovať spoločnú ČOV za takmer tri milióny eur

Vybudovanie spoločnej ČOV a kanalizačnej siete priamo ovplyvní vyše štyritisíc obyvateľov okresu. Spustenie prevádzky odhadujú na rok 2024.

Štyri obce v novomestskom okrese chcú vybudovať spoločnú ČOV za takmer tri milióny eur

Foto: Depositphotos

Obce Bošáca, Nová Bošáca, Trenčianske Bohuslavice a Zemianske Podhradie v okrese Nové Mesto nad Váhom plánujú vybudovať spoločnú čistiareň odpadových vôd (ČOV) a kanalizačnú sieť. Vyplýva to zo zámeru, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

Účelom odkanalizovania a čistenia odpadových vôd v obciach je odstránenie alebo minimalizovanie znečisťovania geologického podložia a vôd na danom území.

Aktuálny stav je v súčasnosti neudržateľný. Obec Bošáca má vybudovanú kanalizáciu len pre odvod dažďovej vody, ktorá bola stavaná v 50. rokoch 20. storočia a je zvedená do potoka Bošáčka, pričom splaškové odpadové vody sú odkanalizované do individuálnych septikov a žúmp a sú likvidované individuálne vlastníkmi nehnuteľností.

Obce Trenčianske Bohuslavice a Zemianske Podhradie sú dokonca bez akejkoľvek kanalizácie. Nová Bošáca má v centre obce vybudovanú lokálnu kanalizáciu s malou ČOV, do ktorej je zapojené centrum obce a občianska vybavenosť, zvyšok sa takisto rieši odkanalizovaním do individuálnych septikov a žúmp.

„Okrem spomínanej ČOV boli v obciach postavené pri niektorých novostavbách malé domové ČOV. Čiastočne sú odpadové vody vypúšťané priamo alebo nepriamo (cez dažďovú kanalizáciu) do vodných tokov,“ uvádza sa v zámere.

Navrhovateľom je Združenie obcí – Miktoregión Bošáčka, ktoré chce začať s výstavbou v priebehu budúceho roka. Očakáva, že spoločná ČOV aj kanalizačná sieť by mali byť dokončené v roku 2024.

Predpokladá pritom, že vzhľadom na charakter zástavby či ekonomické dôvody vlastníkov nehnuteľností nebude päť percent z počtu ekvivalentných obyvateľov (EO) v každej z obcí po realizácii navrhovanej stavby napojených na verejnú kanalizáciu a ich odpadové vody tak nebudú ani čistené.

„Realizáciou projektu sa zvýši hygienický štandard domácností oproti jestvujúcemu stavu. Priamym napojením na verejnú kanalizáciu bude zrušené aj prirodzené regulačné opatrenie produkcie odpadových vôd, ktorým je zachytávanie odpadových vôd v žumpách a septikoch,“ zdôrazňuje ďalej združenie.

Počíta s biologickým čistením

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.