Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.
Podzemná voda vytápa a ničí infraštruktúru
Pod vplyvom klimatickej zmeny stúpa hladina morí a podzemná voda sa začína objavovať čoraz plytšie pod zemským povrchom. Deje sa tak aj v pobrežných oblastiach, pričom podzemná voda sa vo vyšších vrstvách pôdy stáva slanšou a žieravejšou.
Vedci z Havajskej univerzity v Manoa analyzovali výsledky, ku ktorým dospeli výskumné tímy po celom svete, a dospeli k záveru, že v mestách, ktoré majú nejakú infraštruktúru čiastočne alebo úplne vedenú pod zemou, stret s vyššie položenou a slanšou podzemnou vodou urýchľuje koróziu a spôsobuje škody na kritickej infraštruktúre, napríklad na kanalizácii, cestách či základoch budov.
Spoluautorka štúdie Shellie Habel vysvetľuje, že už istý čas je známe, že stúpanie hladiny podzemnej vody bude viesť k chronickým povodniam tam, kde začne voda vyvierať. Menej sa hovorí o tom, že plytká podzemná voda môže začať spôsobovať problémy už desaťročia predtým, ako sa prederie na zemský povrch, a to interakciou s infraštruktúrou ukrytou pod zemou.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.