Strešné solárne panely šetria obrovské objemy vody | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Strešné solárne panely šetria obrovské objemy vody

Vodná stopa výroby elektriny sa často prehliada.

Strešné solárne panely šetria obrovské objemy vody

Foto: Pexels

Vodná stopa solárnej energie je malá

Solárne články inštalované na strešné povrchy šetria okrem emisií uhlíka aj značné množstvo vody, tvrdí v najnovšej analýze dvojica výskumníkov z Duke University v Severnej Karolíne. Avner Vengosh a Erika Weinthal vypočítali, že vďaka fotovoltickým panelom môže domácnosť ročne ušetriť viac ako šesťdesiattisíc litrov vody.

V niektorých štátoch, napríklad v Kalifornii, môže ísť až o dvestotisíc litrov vody, čo predstavuje 60 % priemernej spotreby vody americkej domácnosti. Na vyúčtovaní vodného a stočného sa úspory síce neodrazia, no sú významné, keďže so spotrebou vody je úzko spätá spotreba energie.

Na výrobu elektrickej energie sa v Spojených štátoch spotrebuje takmer rovnako veľa vody ako v celom poľnohospodárskom sektore. Okrem toho sa ďalšia voda spotrebúva pri výrobe fosílnych palív a pri nakladaní s odpadovým uhoľným popolom.

„Pri výrobe elektriny dodávanej do rozvodovej siete ťažíme a spaľujeme uhlie, realizujeme hydraulické štiepenie, čerpáme zemný plyn a chladíme jadrové elektrárne. To všetko zahŕňa veľké množstvo vody,“ uvádza profesor Avner Vengosh, ktorý pôsobí na Duke University.

„V prípade solárneho článku však ide o jednorazovú spotrebu oveľa menšieho objemu vody pri jeho výrobe. Keď už je panel nainštalovaný, počas nasledujúcich dvadsiatich piatich rokov očakávanej životnosti už žiadnu spotrebu vody zahŕňať nebude,“ vysvetľuje vedec.

Solárne panely šetria emisie aj vodu

V súčasnosti sa viac ako 70 % solárnych panelov vyrába v Číne. Spoluautorka štúdie profesorka Erika Weinthal vysvetľuje, že na pochopenie širších vplyvov výroby solárnych panelov na spotrebu vody je nevyhnutné pozrieť sa na celý dodávateľský reťazec v globálnom meradle.

„Z hľadiska kontaminácie majú solárne články obrovský potenciál poškodiť životné prostredie. Obsahujú ťažké kovy, z ktorých niektoré sú veľmi toxické, preto môžu mať vplyv na prostredie, kde prebieha ich výroba,“ hovorí Vengosh.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.