Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Starostovia poukazujú na problém s odkaliskom dlhodobo, TP 2 považuje postup SIŽP za nezákonný

Okolité obce hovoria o dlhodobom probléme. Spoločnosť TP 2 sa však bráni a považuje postup SIŽP za účelový a tendenčný.

Starostovia poukazujú na problém s odkaliskom dlhodobo, TP 2 považuje postup SIŽP za nezákonný

Foto: SIŽP

V utorok (26. januára) denník Voda-portal.sk informoval, že Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vydala s okamžitou platnosťou príkaz na zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša.

Impulzom bolo mimoriadne zhoršenie vôd na potoku Kyjov a následná prehliadka okolia, keďže starosta obce Nižný Hrušov si všimol, že potok opäť penil.

Podľa zvolanej pracovnej skupiny zistenia z ČOV v areáli Chemka Strážske nasvedčovali tomu, že tam pravdepodobne dochádza k porušovaniu environmentálnych predpisov.

„ČOV nám nevedela preukázať zákonné nakladanie s kalmi a zároveň voda, ktorá by mala byť určená na vypúšťanie priamo do povrchových tokov, už na prvý pohľad nespĺňala senzorické parametre. Zapáchala po fenoloch, mala výraznú zemitú farbu a nezvyčajne penila,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Odobrané vzorky sú však stále podrobované analýze, ktorá má ukázať, či došlo k reálnemu porušeniu environmentálnych predpisov.

Zatiaľ čo okolité obce už dlhodobo poukazujú na problém penenia potoka a potenciálneho znečistenia súvisiaceho s odkaliskom, spoločnosť TP 2, ktorú SIŽP označila za pôvodcu znečistenia, s vyjadreniami SIŽP nesúhlasí.

Starostovia sa sťažujú už dlhší čas

Denník Voda-portal.sk v tejto súvislosti kontaktoval obec Nižný Hrabovec. Tá tvrdí, že znečistenie povrchových a podzemných vôd v regióne je dlhodobé.

Podľa vedenia obce to spôsobuje práve odkalisko Poša, do ktorého pritekajú odpadové vody z ČOV zastrešenej spoločnosťou TP 2.

„V posledných dvoch rokoch vidíme aj vizuálne, že odpadové vody pritekajúce do odkaliska sú rôzneho zafarbenia, cítiť z nich chemický zápach a vody sú často spenené. Pri opakovaných odberoch boli zistené nadlimitné množstvá nebezpečných látok, napríklad formaldehydu a fenolu, aj pri poslednom odbere 2. januára boli zistené nadlimitné množstvá a vykonáva sa rozbor z 23. januára SIŽP a políciou,“ uviedla starostka obce Marcela Pčolinská.

Na problém dlhodobo poukazuje aj starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, podľa ktorého v dôsledku tejto skutočnosti v obci už niekoľko rokov nemôžu používať studne.

Prevádzkovateľ sa bráni

Spoločnosť TP 2 rešpektuje vydané príkazy SIŽP, avšak spôsob a priebeh zasadnutia pracovnej skupiny považuje za účelový a tendenčný.

„Na objektívne posúdenie celej situácie je legitímne položiť si viaceré otázky: Je legislatíva v oblasti odpadových vôd adresná a efektívna? Definuje pojem vyčistených vôd z čistiarne odpadových vôd? Upravuje pojem odpadovej vody alebo penenie? Vykonáva SIŽP kroky k novelizácii neefektívnych legislatívnych oblastí?“ pýta sa spoločnosť TP 2.

Zároveň dodáva, že mimoriadnym zhoršením vôd je akékoľvek penenie, ktoré sa objaví na vodnej hladine, a to bez ohľadu na príčinu vzniku, intenzitu, plošný rozsah, dĺžku trvania alebo prípadnú nebezpečnosť látky alebo javu, ktorý ho spôsobil.

Podľa spoločnosti Inšpektorát životného prostredia Košice už v roku 2017 pri riešení penenia na vodnom toku vo vypracovanom protokole konštatoval, že „odpadová voda po merný objekt voľne preteká potokom, ktorý nemá spevnené brehy ani dno, pričom v prípade zrážkovej činnosti, ako aj topenia snehu dochádza k zvíreniu dnových sedimentov v potoku už pred merným objektom“.

Inšpektorát mal zároveň skonštatovať, že nešlo o náhle a nepredvídané alebo závažné ohrozenie kvality vôd, ale pretrvávajúce prejavy penenia na vodnom toku. K peneniu vôd vo vodnom toku dochádzalo pri mechanickom prevzdušňovaní za prítomnosti množstva tenzidov, ktoré neprekročilo povolené hodnoty pre povrchové vody.

Argumentujú medzerami vo vodnom zákone

 
 

Zostáva vám 42% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Špeciálne akcie ohlásili vodárenské spoločnosti naprieč celým Slovenskom.

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Vodári apelujú na národné vlády, aby do rozhodnutia Súdneho dvora EÚ pokračovali v transpozícii.

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Investor tvrdí, že projekt pomôže záhradkárom v oblasti.

X
X
X
X