Vedci pomocou strojového učenia analyzovali povodňové udalosti, ku ktorým došlo v posledných štyridsiatich rokoch v rôznych svetových povodiach.
Analyzovali stovky tisícok povodňových udalostí
Vedci z Helmholtzovho centra pre environmentálny výskum sa venovali téme tlmenia povodňových škôd a optimalizácie posudzovania povodňových rizík. Prostredníctvom strojového učenia skúmali, aké faktory podmieňujú vznik extrémnych povodní a ako medzi sebou tieto faktory interagujú.
Do vzniku povodní vstupuje niekoľko faktorov, od teploty vzduchu a vlhkosti pôdy cez výšku snehovej pokrývky až po denný úhrn zrážok v dňoch bezprostredne predchádzajúcich povodni.
S cieľom zistiť, ako tieto jednotlivé faktory prispievajú k vzniku povodne, experti preskúmali tritisícpäťsto povodí po celom svete a analyzovali povodňové udalosti, ku ktorým došlo v každom z povodí medzi rokmi 1981 až 2020.
Z výsledkov vyplynulo, že zrážky boli jediným určujúcim faktorom iba v približne štvrtine zaregistrovaných povodňových udalostí, ktorých bolo dohromady takmer 125 000. Vlhkosť pôdy bola rozhodujúca v desiatich percentách prípadov a topenie snehu a teplota vzduchu len v zhruba troch percentách.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.