Dôležité bude, ako si zadefinujeme oblasti, v ktorých treba splniť túto povinnosť. Tento krok ovplyvní to, či budeme musieť každú menšiu ČOV vybavovať najpokročilejšími technológiami.
Európska komisia prichádza s ambicióznym plánom pre čistenie komunálnych odpadových vôd. Koncom minulého roka predstavila návrh revízie smernice o čistení komunálnych odpadových vôd, ktorý prichádza s viacerými prísnymi cieľmi v pomerne krátkom časovom horizonte. Jeden z nich sa týka aj odstraňovania takzvaných mikropolutantov.
O tom, čo nás čaká, hovoril na webinári Asociácie čistiarenských expertov SR odborník Igor Bodík, podľa ktorého je bez dodatočného kvartárneho stupňa navrhovaná podmienka účinnosti odstránenia mikropolutantov prostredníctvom štandardnej klasickej aktivácie aktuálne nedosiahnuteľná.
V článku sa dozviete:
- čo bude treba odstraňovať a sledovať v odpadových vodách,
- v akých oblastiach bude potrebné odstraňovať mikropolutanty,
- v akom časovom horizonte,
- akých čistiarní sa bude týkať táto povinnosť,
- ktoré mikropolutanty budeme musieť odstraňovať,
- v akých približných koncentráciách sa nachádzajú v slovenských odpadových vodách,
- akú účinnosť odstraňovania navrhuje Komisia,
- aký by mal byť postup pri odstraňovaní mikropolutantov,
- aké účinnosti dosahujú slovenské ČOV,
- aká metóda je najvhodnejšia na dodatočné dočistenie,
- aké náklady to prinesie,
- v akom aspekte je podľa odborníka návrh EK „schizofrenický“.
Mikropolutant je látka vrátane produktov jej rozkladu, ktorá sa zvyčajne nachádza v životnom prostredí a v komunálnych odpadových vodách v koncentráciách nižších ako miligramy na liter a ktorú možno považovať za nebezpečnú pre zdravie ľudí alebo životné prostredie na základe definovaných kritérií, ako je napríklad toxicita. Ide o nový prvok v európskej legislatíve, ktorý je už jasne definovaný aj s určitými kritériami.
Okrem mikropolutantov je v smernici aj charakteristika mikroplastov, ktoré nie sú podrobne definované ako mikropolutanty. Zatiaľ sa majú „len“ sledovať na vstupe a výstupe a v kaloch z ČOV nad 10 000 ekvivalentných obyvateľov (EO). Pripravuje sa tiež metodika na analýzu mikroplastov.
V odpadových vodách sa okrem mikropolutantov budú sledovať aj „zdravotnícke“ parametre ako napríklad SARS-CoV-2, poliovírus, vírusy chrípky, niektoré patogény, baktérie a ich gény rezistentné na antibiotiká.
„Myslím si, že to nebude povinnosť vodárenských spoločností alebo prevádzky ČOV, ale skôr úradov verejného zdravotníctva,“ hovorí I. Bodík.
Definujú sa oblasti
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.