Dotácie majú slúžiť napríklad na zvýšenie kapacity korýt vodných tokov či budovanie poldrov.
Na protipovodňové opatrenia smeruje 12 miliónov eur z „nových“ eurofondov. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vyhlásilo novú výzvu.
Na rovnaký účel sa dotácie rozdeľovali aj v minulom programovom období, a to z výzvy, v ktorej bolo vtedy alokovaných viac ako 140 miliónov eur. O podporených projektoch sme na Voda-portal.sk podrobne referovali vlani v tomto článku.
Nová výzva, ktorú envirorezort otvoril v závere júna 2024, ráta s nulovou finančnou spoluúčasťou žiadateľov. Oprávnené náklady projektov, ktoré uspejú, by tak mali byť podporené dotáciou v plnej výške.
Na podmienky výzvy sme sa pozreli bližšie. Jej kompletné znenie a sprievodné dokumenty si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- na čo sa dá podpora využiť,
- čo nie sú oprávnené aktivity,
- kto môže žiadať o dotácie,
- kde je možné projekty realizovať.
Aké protipovodňové opatrenia podporia
Novú výzvu otvorilo MŽP SR v rámci Programu Slovensko. Je zameraná na preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami viazaných na vodný tok. Znamená to, že tie typy preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami, ktoré nie sú s vodným tokom prepojené a sú realizované mimo vodných tokov, podporu nemôžu získať.
Oprávnenou aktivitou nie je ani rekonštrukcia, oprava či údržba objektov a zariadení slúžiacich na ochranu pred povodňami, ktoré sú povinnosťou ich vlastníka resp. správcu. „Rekonštrukcia existujúcich stavieb na ochranu pred povodňami je oprávnená výlučne za účelom zabezpečenia vyššej úrovne ochrany povodňami na požadovanej úrovni v súlade s plánmi manažmentov povodňových rizík,“ uviedlo ministerstvo.
Podporu majú dostať opatrenia, ktoré zmenšujú maximálny prietok povodne v toku, napríklad výstavba poldrov, ako aj opatrenia, ktoré chránia územia pred zaplavením vodou z vodného toku alebo vnútornými vodami, napríklad zvýšenie kapacity korýt vodných tokov. Okrem toho k oprávneným aktivitám patria aj opatrenia, ktoré sú zamerané na úpravu a revitalizáciu tokov a priamo spojené s dosiahnutím potrebnej úrovne ochrany priľahlých území pred povodňami, napríklad zlepšenie členitosti dna vodných tokov.
Cieľom výzvy je zabezpečiť ochranu pred minimálne storočnou vodou (prietok Q100) v oblastiach, kde existuje „potenciálne významné povodňové riziko alebo kde možno predpokladať jeho pravdepodobný výskyt v súlade s plánmi manažmentu povodňového rizika.“
O podporu z výzvy môžu žiadať štátne organizácie vykonávajúce správu vodných tokov a nájomcovia, resp. vypožičiavatelia drobných vodných tokov alebo ich úsekov podľa vodného zákona. Projekty je možné realizovať v ktoromkoľvek zo samosprávnych krajov Slovenska.
„Výzva bude financovaná z prostriedkov Kohézneho fondu vo výške 12 mil. eur. Financovanie projektu je rozdelené na 85 % z Kohézneho fondu a 15 % zo Štátneho rozpočtu SR. V tomto prípade sa uplatňuje špecifické pravidlo, v rámci ktorého je možné prefinancovať až 100 % oprávnených nákladov, a teda s 0 % spoluúčasťou žiadateľa,“ informoval envirorezort v tlačovej správe.
Stiahnite si:
Zostáva vám 0% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.