Vedci experimentovali s rozpúšťadlami, ktoré na seba vedia naviazať mikro- aj nanoplasty, čím ich pomáhajú extrahovať z vodného prostredia.
Všadeprítomné častice odstránia prírodné rozpúšťadlá
Plast má ako materiál bezpochyby početné výhody, predovšetkým je odolný a lacný, no kvôli týmto aspektom je jeho používanie zároveň problematické vo vzťahu k životnému prostrediu. Plasty sa rozkladajú veľmi pomaly a hromadia sa v životnom prostredí, kde sa postupne rozpadajú na menšie časti vplyvom slnečného žiarenia a pôsobením fyzikálnych síl.
Z väčších kusov sa odštepujú častice rôznych veľkostí, pričom tie najmenšie, nanoplasty, sú viditeľné len pomocou mikroskopu. Drobné častice môžu požiť morské živočíchy, skrz ktoré plasty prenikajú až do ľudského potravinového reťazca.
Predpokladá sa, že drobné úlomky plastu sú dnes všadeprítomné, či už na súši alebo v oceáne, pričom ich odstraňovanie je spravidla komplikované. Vo všeobecnosti je výskyt mikroplastov a nanoplastov v životnom prostredí výzvou, ktorej sa dostáva čoraz viac pozornosti.
Najnovší príspevok do debaty prinášajú vedci z Univerzity v Kentucky, ktorí nedávno predstavili inovatívne riešenie, ktoré môže pomôcť vyriešiť narastajúci problém s výskytom mikro- a nanoplastov vo vodnom prostredí.
Postup, ktorý opisujú v odbornom periodiku Scientific Reports, sa zakladá na takzvaných prírodných hlboko eutektických rozpúšťadlách, skrátene NADES, ktoré majú miniatúrne častice pritiahnuť ako magnet, čo umožní efektívne ich odstrániť z vody.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.