Predpovede povodní sú nepresné. Treba ich prispôsobiť klimatickej zmene | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Predpovede povodní sú nepresné. Treba ich prispôsobiť klimatickej zmene

Vedci upozorňujú, že pri predpovedaní frekvencie záplav je potrebné brať do úvahy fyzikálne faktory.

Predpovede povodní sú nepresné. Treba ich prispôsobiť klimatickej zmene

Foto: Pexels

Analýza povodňového rizika je zaužívaným postupom, ktorý poskytuje štatistické údaje o výnimočných povodňových udalostiach, napríklad o storočnej alebo päťstoročnej vode. Tieto údaje sú rozhodujúce pre plánovanie infraštruktúry, hodnotenie bezpečnosti priehrad a monitorovanie situácie v oblastiach ohrozovaných povodňami.

Podľa novej štúdie vedcov z Desert Research Institute, University of Wisconsin-Madison a Colorado State University je však metódu, ktorá sa na výpočet frekvencií záplav používa, potrebné aktualizovať.

Fyzikálne príčiny povodne netreba zanedbávať

Vznik povodne môže byť spôsobený rôznymi faktormi, napríklad zrážkami, topiacim sa snehom alebo stavmi, kedy prší na snehovú pokrývku. Bežné predpovede frekvencie povodní však tieto okolnosti väčšinou nepokladajú za dôležité.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters, vedci skúmali, ako tieto tri najbežnejšie faktory, teda zrážky, topenie snehu a dážď na snehu, historicky ovplyvnili povodne v tristo ôsmich povodiach na západe Spojených štátov amerických a analyzovali vplyv rôznych typov povodní na výsledné frekvencie povodní.

Z ich zistení sa ukázalo, že v 64 % povodí sa počas sledovaného obdobia vyskytli dva alebo tri typy povodní a že povodne spôsobené dažďom, vrátane dažďa na snehu, boli nezávisle od veľkosti povodia podstatne silnejšie ako povodne z topiaceho sa snehu.

Z hlbšej analýzy vyplynulo, že keď boli faktory spôsobujúce povodne zanedbané, zaužívané metódy predpovedania frekvencie povodní vo viac ako polovici lokalít povodňové riziko podhodnotili, predovšetkým keď išlo o predpovede sto a viac ročnej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.