Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.
Novela zákona, ktorú včera (25. novembra) schválili poslanci Národnej rady SR, ukladá nové práva a povinnosti pre vlastníkov a prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií (VV a VK) a tiež pre odberateľov pitnej vody a producentov odpadových vôd. Súčasťou schválenej novely je aj pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady SR, ktorí na poslednú chvíľu prišli s viacerými zásadnými návrhmi (odkaz na pozmeňujúci návrh nájdete na konci článku).
V článku sa dozviete:
- čo prináša novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách,
- aké nové povinnosti stanovuje pre vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií,
- ako má docieliť vyššiu napojenosť obyvateľov na VV a VK,
- ako sa má zvýšiť transparentnosť budovania a obnovy VV a VK,
- aké nové povinnosti prináša pozmeňujúci návrh poslancov,
- kedy právna úprava nadobudne účinnosť.
Legislatíva, ktorú podporilo 92 poslancov, prináša nové povinnosti najmä pre vodárenské spoločnosti a obce, pričom podľa slov Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) tiež pomôže zvýšiť pripojenie obyvateľov na verejné kanalizácie.
V právnej úprave napríklad pribudla definícia prevádzkovo súvisiacich verejných vodovodov a verejných kanalizácií, ktoré sa stavajú v okolí väčších miest a na pripojenie vodárenskej infraštruktúry ich využívajú predovšetkým individuálne bytové výstavby. Novelizácia tiež legalizuje zvoz žumpových vôd a ich následné čistenie na čistiarni odpadových vôd.
Problémom je, že mnohé obce síce majú vybudované kanalizácie či vodovody, ale aj napriek tomu veľa občanov nie je pripojených, lebo nemajú financie na prípojky. Právna úprava to má riešiť, keďže táto povinnosť ňou prechádza na dodávateľa.
Tí obyvatelia, ktorí váhali s pripojením sa na kanalizáciu a vodovody, dostanú teraz podľa ministra životného prostredia Jána Budaja pomocnú ruku. „Odhaduje sa, že priemerný náklad bol 1 500 eur,“ dodal.
Zmeny sa týkajú aj vlastníctva vodárenskej infraštruktúry. Po novom môžu byť vlastníkom vodárenskej infraštruktúry iba mestá a obce, prípadne ich združenia a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí ako takzvané subjekty verejného práva pôsobiace vo verejnom záujme.
Novelizácia tiež upravuje pásma ochrany vodárenskej infraštruktúry, teda potrubí vodovodov a stokových sietí, čím sa má zjednodušiť proces povoľovania výstavby predovšetkým mimo zastavaného územia obce. V zastavanom území ich určí príslušný okresný úrad. „Čo je štandardom v plynárenstve alebo energetike, bude samozrejmosťou aj vo vodárenskom odvetví,“ zdôraznil minister.
Novelizáciou tiež vzniká povinnosť vlastníkom vodárenskej infraštruktúry vytvárať účelovú finančnú rezervu na ich nevyhnutnú obnovu. O novelizácii zákona sme podrobne informovali vo viacerých článkoch, ktoré nájdete tu.
Poslanci prišli s pozmeňujúcim návrhom
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.