Vedci skúmali zdravotné riziká spojené s konzumáciou znečistenej vody verzus s dýchaním spalín z domácich varičov.
Ľudia v mnohých častiach sveta nemajú prístup k pitnej vode. Jedným spôsobom, ako môžu kvalitu vody, ktorú konzumujú, zlepšiť, je jej prevarením. Toto riešenie sa však často spája so spaľovaním dreva alebo iných tuhých palív, ktoré ľudí zároveň vystavujú znečisteniu vzduchu.
Vedci z Štátnej univerzity v Severnej Karolíne v novej štúdii, ktorá bola nedávno publikovaná vo vedeckom časopise Environmental Health Perspectives, skúmali, čo je pre obyvateľstvo postihnuté nedostatkom pitnej vody v konečnom dôsledku škodlivejšie – konzumovať vodu bez tepelnej úpravy alebo dýchať potenciálne nebezpečné spaliny vznikajúce pri jej ohreve.
Výsledky výskumu naznačujú, že hoci zdravotné riziká vyplývajúce zo znečistenia ovzdušia nie sú zanedbateľné, výhody, ktoré prináša preváranie vody, vo všeobecnosti nad týmito potenciálnymi negatívnymi dopadmi prevažujú.
Zaváži, na čom sa voda ohrieva
Spoluautorka štúdie Angela Harrisová, ktorá je docentkou na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne, vysvetľuje, že na miestach, kde neexistuje centralizovaná infraštruktúra dodávok čistej vody, zodpovednosť za nakladanie s potenciálnymi rizikami spojenými so spotrebou kontaminovanej vody nesú jednotlivé domácnosti.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.