Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná robia nezmyselné personálne zmeny, kritizuje SaS vládu

Liberálom sa nepáči ani to, že predsedom Hlavného banského úradu sa paradoxne stal bývalý konateľ firmy Siderit, ktorá sa v roku 2008 rozhodla ukončiť ťažbu a banu riadne neuzavrela a nezlikvidovala.

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná robia nezmyselné personálne zmeny, kritizuje SaS vládu

Rieka Slaná / Foto: Obec Nižná Slaná

Personálna rošáda v štátnom podniku Rudné bane, ktorý napriek tomu, že nebol zodpovedný za riešenie znečistenia rieky Slaná, vykonal mnoho potrebných krokov, nedáva zmysel. A zmysel nedáva ani fakt, že bývalý konateľ firmy Siderit, ktorá baňu dlhé roky prevádzkovala a po ukončení ťažby ju riadne neuzavrela a nezlikvidovala, sa paradoxne stal predsedom Hlavného banského úradu. Uviedla to strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na nové personálne zmeny, ktoré odobril dočasne poverený minister hospodárstva Karol Hirman.

Podľa liberálov tak vláda namiesto toho, aby kontinuálne situáciu riešila, robí nepochopiteľné a nezmyselné personálne zmeny.

Uplynul už rok

Od ekologickej havárie na rieke Slaná uplynul rok. Vlani vo februári do nej začali vytekať znečistené banské vody a rieka sa sfarbila dohrdzava.

Banské vody vytekali zo železnorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná. Banský závod tu fungoval od roku 1975 do roku 2008. Následne bolo v roku 2012 štátnemu podniku Rudné bane, ktorý spadá pod rezort hospodárstva, nariadené zaistiť vypúšťanie banských vôd do povrchových vôd a zrealizovať odvodnenie banského diela.

Aj niekoľko mesiacov po ekologickej havárii na rieke sa Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), ktorý v tom čase viedol Richard Sulík, a Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), nevedeli dohodnúť, kto je zodpovedný za riešenie vzniknutej situácie.

MH SR opakovane tvrdilo, že Rudné bane nie sú pôvodcom a nenesú zodpovednosť za znečistenie rieky, keďže posledným prevádzkovateľom bane bola spoločnosť Siderit. Rezort hospodárstva zároveň zdôrazňoval, že štátny podnik Rudné bane od vypuknutia situácie vykonal viaceré kroky, ktoré mali prispieť k zlepšeniu stavu.

Envirorezort, naopak, hovoril, že má zviazané ruky, keďže nemá zákonnú možnosť vstúpiť do banských priestorov, pričom ani jeho podriadené organizácie nemajú vybavenie, oprávnenie či odborníkov, ktorí by takúto aktivitu mohli vykonávať. Povinnosť konať tak podľa MŽP vyplývala z banskej legislatívy.

Oba rezorty sa vzájomne obviňovali zo zavádzajúcich tvrdení, zhodli sa však na jednom – treba zmeniť banskú legislatívu.

Vláda napokon vyhlásila mimoriadnu situáciu až 20. júla, pričom v septembri predstavila aj plán krátkodobých a dlhodobých riešení. Štát takisto vyčlenil sumu 200-tisíc eur na zastavenie znečistenia Slanej.

Liberáli kritizujú

 
 

Zostáva vám 52% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X