Obce stále čakajú na refundácie po záplavách. Kľúčová je však prevencia škôd a aj aplikácia máp povodňového ohrozenia a povodňového rizika do územných plánov miest a obcí.
Toto leto prinieslo veľa zrážok aj povodní. Obce na svoje náklady sanovali najväčšie škody a teraz čakajú na refundáciu od štátu. Pre mnohé z nich to však predstavuje výrazný škrt v rozpočte, pričom niektoré si musia brať aj úvery. Ukazuje sa, že najdôležitejšie je týmto škodám predchádzať. Okrem budovania klasických protipovodňových opatrení a stavieb je podľa vodohospodárov nutné aplikovať mapy povodňového ohrozenia a povodňového rizika do územných plánov miest a obcí.
O ekonomických škodách povodní a aj o tom, ako je možné predchádzať ich ničivým následkom, hovorili v reportáži RTV zástupcovia miest a obcí Slovenska a zástupca vodohospodárov.
Rozpočty zasiahnutých obcí sú ohrozené
„Bohužiaľ, u nás v Košeckom Podhradí sa budú tieto škody hýbať niekde na úrovni jedného milióna eur,“ hovorí starosta obce Rastislav Čepák.
Je to spôsobené tým, že počas povodne podmylo centrálny most v obci, ktorý je prístupom aj pre ťažké nákladné automobily.
„Na to, aby sme pokryli náklady, ktoré boli priamo spojené s povodňou, sme si vybavili komerčný úver a z týchto peňazí zatiaľ zafinancujeme dodávateľov, ktorí nám urobili záchranné práce,“ dodáva.
Následne bude obec žiadať refundáciu od štátu. „Snáď sa dostaneme na čísla, ktoré budú objektívne, a nezaťažíme obec z hľadiska úveru kvôli živelnej pohrome. Bol by som veľmi nerád, keby nás jedna živelná pohroma, ktorá nás postihla, dostala do situácie, že budeme fungovať na hranici nútenej správy,“ konštatuje R. Čepák.
Podobné problémy rieši aj obec Domaniža, kde podľa starostu boli tohtoročné záplavy najničivejšie za posledných päť rokov.
„Vznikla nám škoda zhruba do 30-tisíc eur, čo pri našej menšej obci, ktorá má rozpočet zhruba 1,5 milióna eur, sú to dosť vysoké čísla. Keď si zoberieme, že napríklad do futbalu dávame ročne zhruba 12-tisíc eur, tak to sme mali peniaze, ktoré mohli byť použité na mládež na tri roky,“ hovorí starosta obce Domaniža František Matušík.
Kľúčom je prevencia, refundácia je komplikovaný proces
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.