Macro Components
INISOFT
BELIMO

Pavel Virág: Je nutné aplikovať mapy povodňového ohrozenia a rizika do územných plánov

Obce stále čakajú na refundácie po záplavách. Kľúčová je však prevencia škôd a aj aplikácia máp povodňového ohrozenia a povodňového rizika do územných plánov miest a obcí.

Pavel Virág: Je nutné aplikovať mapy povodňového ohrozenia a rizika do územných plánov

Foto: Depositphotos

Toto leto prinieslo veľa zrážok aj povodní. Obce na svoje náklady sanovali najväčšie škody a teraz čakajú na refundáciu od štátu. Pre mnohé z nich to však predstavuje výrazný škrt v rozpočte, pričom niektoré si musia brať aj úvery. Ukazuje sa, že najdôležitejšie je týmto škodám predchádzať. Okrem budovania klasických protipovodňových opatrení a stavieb je podľa vodohospodárov nutné aplikovať mapy povodňového ohrozenia a povodňového rizika do územných plánov miest a obcí.

O ekonomických škodách povodní a aj o tom, ako je možné predchádzať ich ničivým následkom, hovorili v reportáži RTV zástupcovia miest a obcí Slovenska a zástupca vodohospodárov.

Rozpočty zasiahnutých obcí sú ohrozené

„Bohužiaľ, u nás v Košeckom Podhradí sa budú tieto škody hýbať niekde na úrovni jedného milióna eur,“ hovorí starosta obce Rastislav Čepák.

Je to spôsobené tým, že počas povodne podmylo centrálny most v obci, ktorý je prístupom aj pre ťažké nákladné automobily.

„Na to, aby sme pokryli náklady, ktoré boli priamo spojené s povodňou, sme si vybavili komerčný úver a z týchto peňazí zatiaľ zafinancujeme dodávateľov, ktorí nám urobili záchranné práce,“ dodáva.

Následne bude obec žiadať refundáciu od štátu. „Snáď sa dostaneme na čísla, ktoré budú objektívne, a nezaťažíme obec z hľadiska úveru kvôli živelnej pohrome. Bol by som veľmi nerád, keby nás jedna živelná pohroma, ktorá nás postihla, dostala do situácie, že budeme fungovať na hranici nútenej správy,“ konštatuje R. Čepák.

Podobné problémy rieši aj obec Domaniža, kde podľa starostu boli tohtoročné záplavy najničivejšie za posledných päť rokov.

„Vznikla nám škoda zhruba do 30-tisíc eur, čo pri našej menšej obci, ktorá má rozpočet zhruba 1,5 milióna eur, sú to dosť vysoké čísla. Keď si zoberieme, že napríklad do futbalu dávame ročne zhruba 12-tisíc eur, tak to sme mali peniaze, ktoré mohli byť použité na mládež na tri roky,“ hovorí starosta obce Domaniža František Matušík.

Kľúčom je prevencia, refundácia je komplikovaný proces

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Prítomnosť liečiv vo vodách je výzvou. Skúmajme aj ich metabolity, radí odborníčka

Síce vieme, že jednotlivé látky vykazujú určitú chronickú toxicitu, stále však úplne nepoznáme účinky ich zmiešaného vplyvu v životnom prostredí.

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Ivana Mahríková: Aktuálna cenotvorba nedokáže pokryť požiadavky súčasného trhu

Pri aktuálnom spôsobe cenotvorby sú vodárne schopné zabezpečiť len bežnú prevádzku a „najhorúcejšie“ havárie, ale nie sú schopné potrubie obnovovať plánovite.

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá môže odhaliť povodňové riziká po celom Slovensku

Webová aplikácia sa zameriava na päť hlavných skupín rizík.