OSN: Trvalo udržateľný rozvoj v oblasti vody má stále niekoľko medzier | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

OSN: Trvalo udržateľný rozvoj v oblasti vody má stále niekoľko medzier

V najnovšej správe OSN pozitívne zhodnotila viaceré zásadné trendy, avšak identifikovala aj hlavné medzery, v ktorých je nevyhnutné výrazné zlepšenie, ak chceme naplno otvoriť dvere trvalo udržateľnému rozvoju.

OSN: Trvalo udržateľný rozvoj v oblasti vody má stále niekoľko medzier

Foto: Pixabay

Minulý týždeň vydala Organizácia spojených národov v rámci svojho programu životné prostredie publikáciu The Sustainable Development Goals Report 2019 (Správa o cieľoch udržateľného rozvoja z roku 2019).

Správa pozitívne hodnotí fakt, že v niektorých kritických oblastiach životného prostredia došlo k výraznému pokroku (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Napriek úspechom je však podľa OSN nevyhnutná rýchlejšia reakcia v kľúčových oblastiach. Podľa organizácie je totiž dôležitým prvkom na ceste k úspechu začlenenie nových zdrojov dát a technológií na zber údajov.

Časť odbornej správy bola zameraná aj na hodnotenie prístupu ku kvalitnej pitnej vode, úrovne sanitácie, ale aj toho, do akej miery sa krajiny adaptujú na zmenu klímy. Tu sú hlavné závery.

Prístup k pitnej vode narastá, ale...

V rokoch 2000 až 2017 sa podiel svetovej populácie, ktorá používa bezpečne spravovanú pitnú vodu, čo je v podstate najvyššia úroveň služieb, zvýšila zo 61 % na 71 %.

Najrýchlejší pokrok bol zaznamenaný v Strednej a Južnej Ázii, Latinskej Amerike a Karibiku. Celkovo má 90 percent svetovej populácie prístup aspoň k základným službám, ktoré sa týkajú pitnej vody. Napriek tomu však v roku 2017 až 785 miliónov ľudí stále nemalo prístup ani k základným službám v tejto oblasti.

Foto: OSN

Podiel svetovej populácie využívajúcej bezpečne spravované sanitárne služby sa zvýšil z 28 % v roku 2000 na 45 % v roku 2017, pričom najrýchlejší pokrok dosiahol výhod a juhovýchod Ázie.

V roku 2017 mali svetovo traja z piatich ľudí k dispozícii základné zariadenie na umývanie rúk s mydlom a vodou, avšak v najmenej rozvinutých krajinách je tento pomer ešte nižší (28 %). To znamená, že na celom svete asi 3 miliardy ľudí stále nemajú doma možnosť umývať si ruky plne hygienickým spôsobom.

Dopyt po vode rastie exponenciálne

Vodný stres ovplyvňuje životy ľudí na všetkých kontinentoch a vyžaduje okamžité a kolektívne konanie, tvrdí OSN.

V krajinách, ktoré sú vystavené vysokému vodnému stresu, žijú dve miliardy ľudí a približne 4 miliardy ľudí trpí vážnym nedostatkom vody aspoň počas jedného mesiaca v roku.

Globálne porovnanie miery vodného stresu / Foto: OSN

OSN tiež pripomína, že v priebehu minulého storočia sa celosvetová spotreba vody zvýšila viac ako dvojnásobne ako miera rastu populácie.

„Tento rast spolu s rýchlou urbanizáciou, sociálno-ekonomickým rozvojom a meniacimi sa vzorcami spotreby naďalej poháňa dopyt po vode, ktorý sa zvyšuje v dôsledku zmeny klímy. Do roku 2030 by mohlo byť z dôvodu intenzívneho nedostatku vody vysídlených približne 700 miliónov ľudí,“ uvádza správa.

OSN tiež zdôrazňuje, že na zníženie tlaku na sladkovodné zdroje musí každá krajina a región zvýšiť využívanie nekonvenčných vodných zdrojov, ako je opätovné využitie odpadovej vody, odsolenej vody a priame využívanie poľnohospodárskej drenážnej vody.

Integrované riadenie sa zlepšuje

Podľa OSN krajiny po celom svete napredujú v integrovanom riadení svojich vodných zdrojov, je však potrebný rýchlejší pokrok.

Globálny rámec pre takýto prístup je známy pod názvom „integrované riadenie vodných zdrojov“ (integrated water resources management, IWRM) a týka sa politík, inštitúcií, nástrojov riadenia a financovania.

Globálne porovnanie implementácie integrovaného riadenia / Foto: OSN

Zo 172 krajín, ktoré informovali o implementácii IWRM za rok 2018, malo 80 % stredne nízku úroveň implementácie alebo vyššiu. Problémom však je, že až 60 % krajín nebolo na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľa úplnej implementácie do roku 2030.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.