Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Slovenskí predajcovia nádrží radia, na čo nesmie zákazník pred ich samotnou kúpou zabudnúť. Ako zvoliť vhodný materiál či technológiu? Je vhodnejšia nadzemná či podzemná alternatíva?

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Nádrže TH / Foto: Aquatec VFL

  • Téma |  19.11.2018 |  Diana Motúzová

Nádrže na dažďovú vodu majú pestré využitie a zároveň prinášajú viaceré výhody. Pred samotnou kúpou je však nutné zvážiť niekoľko základných faktorov, akými sú materiál, objem, potrebné príslušenstvo či údržba.

Denník Voda-portal.sk preto kontaktoval niekoľko slovenských predajcov týchto zariadení. Ich rady a tipy tak určite pomôžu nejednému zákazníkovi vybrať si v pestrej ponuke produktov.

V prvej časti sa dozviete o rozdieloch medzi nadzemnými a podzemnými nádržami, možných materiáloch, ale aj o technológiách ich výroby.

Podzemné nádrže majú všestranné využitie

A na čo všetko je teda možné využívať podzemné nádrže? „Podzemné nádrže majú mnoho využití. Môžu byť použité na zachytávanie dažďovej vody, ako šachty na závlahový systém alebo nádrže pre čerpaciu stanicu, ako zásobáreň pitnej vody v mieste, kde nie je jej zdroj, alebo v miestach, kde nie je možné napojenie na kanalizáciu, ba dokonca nie je možné vybudovanie domovej čistiarne, sa podzemné plastové nádrže môžu použiť ako akumulačné nádrže na splaškovú vodu z domácnosti – čiže ako žumpy,“ uviedla pre Voda-portal.sk obchodná manažérka spoločnosti Aquatec VFL Soňa Cabajová.

Dodáva, že hlavnou výhodou plastových podzemných nádrží je hlavne ich nízka hmotnosť, a tým jednoduchá manipulácia a uloženie do zeme.

Zákazníkov určite poteší aj ich dlhá životnosť a stopercentná vodotesnosť. V porovnaní s nadzemným prevedením nádrží zaberajú oveľa menej miesta na dvore, keďže sú uložené pod terénom.

„Vzhľadom na neprítomnosť slnečného žiarenia sa voda v nádrži neprehrieva, nevytvárajú sa riasy a oveľa pomalšie sa množia baktérie. Voda v nádrži je tým pádom vždy dobrej kvality,“ pripomína ďalšie výhody Viera Nemčeková zo spoločnosti Daksys.

Nadzemné nádrže len pre menšie objemy

„Medzi hlavné výhody podzemných nádrží patrí úspora miesta na pozemku a relatívne malé výkyvy teploty akumulovanej vody (nezamŕza, pomalšie sa "kazí"). Nadzemné varianty by sme odporúčali len pri dočasných riešeniach a malých objemoch nádrží (do 1 m3),“ konkretizoval Róbert Sališ zo spoločnosti NASA plast.

Spoločnosť Daksys zároveň zdôrazňuje, že menšie nadzemné zásobníky sú určené skôr ako estetické doplnky, ktoré môžu slúžiť na polievanie kvetináčov či malých záhonov.

Nadzemné zásobníky firma ponúka aj vo väčších objemoch (až niekoľko tisíc litrov). Tieto nadzemné systémy však zákazníci nepreferujú, keďže ich údržba je hlavne v zimných mesiacoch náročnejšia. Ďalším negatívom je už spomenutá priestorová náročnosť týchto zariadení.

Nádrže a technológia rotomouldingu

Podľa Sališa má výber materiálu rozhodujúci vplyv na konečné vlastnosti celej nádrže, akými sú možnosti transportu a manipulácie pri inštalácii, statické vlastnosti, potreba údržby, ale aj samotná cena.

Soňa Cabajová zo spoločnosti Aquatec VFL priblížila denníku Voda-portal.sk aj technológiu takzvaného rotomouldingu.

Pripomína, že plastové nádrže sa vyrábajú z rôznych druhov plastu. Prevažuje však najmä polyetylén, prípadne polypropylén.

Technológia výroby nádrží je prevažne založená na zváraní, a to pomocou prídavného homogénneho materiálu – zváracieho drôtu.

Nádrž TD / Foto: Aquatec VFL

Existuje však aj technológia rotačného odlievania plastu, ktorá je známa pod názvom rotomoulding.

„Nádrže vyrobené rotačným odlievaním nemajú žiadne zvary ani spoje, ich pevnosť je zabezpečená samotným tvarom nádrží alebo rebrovaním, a teda aj po desiatkach rokov, kedy sú nádrže uložené v zemi, sú úplne vodotesné,“ vysvetľuje základný princíp technológie Cabajová zo spoločnosti Aquatec VFL.

Upozorňuje tiež, že zvárané nádrže z polypropylénu musia byť vyrábané certifikovanými zváračmi a celý postup zvárania musí byť navrhnutý a kontrolovaný technológom zvárania plastov. 

Nádrže vyrábané rotačným odlievaním zase musia prejsť procesom odborného procesu návrhu, ktorý spočíva v navrhnutí optimálneho tvaru nádrže a komplexnom posúdení jej statiky.

„Princíp rotomouldingu spočíva v roztavení polyetylénového prachu prvotriednej kvality v uzavretej kovovej forme, kde sa pretvorí na tekutú hmotu, ktorá sa následným rotovaním a súčasne chladením odleje v požadovaný monolitický tvar nádrže. Rozhodujúcim faktorom kvality nádrže je síce aj použitý materiál, ale záleží aj na technológii, akou je nádrž vyrobená,“ dodáva Cabajová.

Materiál nádrží je základ

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X